اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
مزایای معماری مونولیتیک

آشنایی با مزایای معماری مونولیتیک

مزایای معماری مونولیتیک چیست؟ معماری مونولیتیک، اجزاء یا فانکشن‌های برنامه به جای اینکه دارای اتصالات آزاد باشند، مانند برنامه‌های نرم افزاری مدولار به طور محکم به یکدیگر جفت شده‌اند. به عبارتی دیگر، در این معماری، برای اجرای کد یا کامپایل و اجرای نرم افزار، باید هر جزء و اجزایی که مرتبط با آن جزء هستند، موجود باشند.

اپلیکیشن‌های مونولیتیک تک لایه هستند. این به این معنی است که در یک اپلیکیشن بزرگ، چندین جزء با یکدیگر ترکیب می‌شوند. در نتیجه، این اپلیکیشن‌ها معمولا دیتابیس بزرگی دارند و مدیریت آن‌ها در طول زمان کار سختی است. علاوه بر این، در صورتی که یک جزء از برنامه نیاز به آپدیت داشته باشد، ممکن است لازم شود که سایر اجزاء بازنویسی شوند و کل برنامه مجددا کامپایل و تست شود.

این فرآیند‌ها معمولا زمان‌بر هستند و می‌توانند سرعت عمل تیم برنامه نویسی و توسعه را کمتر کنند. با وجود تمام این مشکلات، مزایای بسیار زیاد معماری مونولیتیک باعث شده که هنوز هم این رویکرد در تیم‌های توسعه و برنامه نویسی استفاده شود.

در مقاله حاضر قصد داریم تا در وب سایت ایران هاستینگ 24 شما را با مزایای معماری مونولیتیک بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه معماری مونولیتیک

پیش از معرفی مزایای معماری مونولیتیک می خواهیم کمی با تاریخچه این معماری آشنا شویم. تاریخچه معماری مونولیتیک به دهه‌های 1950 و 1960 و همزمان با ظهور رایانه‌های بزرگ برمی‎گردد. این رایانه‌ها بسیار گران بودند و منابع کم و محدودی داشتند. در نتیجه، نیاز بود که برای این رایانه‌ها، نرم افزار‌های کاربردی و کارآمدی که از منابع موجود حداکثر استفاده را می‌کنند، طراحی شود. در اینجا، معماری مونولیتیک پا پیش گذاشت و به تیم‌های دواپس اجازه‌ی کنترل شدید تمام اجزای برنامه را داد. پس از آن، رایانه‌های شخصی و معماری‌های سرویس کلاینت-سرور در دهه‌های 1970 و 1980 قدم به دنیای تکنولوژی گذاشتند.

معماری سرویس کلاینت-سرور، اجزای مختلف برنامه را در چندین رایانه توزیع می‌کند و با انجام این کار، عملکرد و مقیاس‌پذیری را بهبود می‌بخشد. با وجود معرفی این معماری و محبوبیت آن در این دهه‌ها، معماری مونولیتیک همچنان در مقیاس بزرگ به عنوان یک رویکرد غالب برای کاربرد‌های سازمانی باقی ماند.

در دهه‌ی 1990 و اوایل دهه‌ی 2000 با ظاهر‎شدن نسل جدیدی از اپلیکیشن‌های کاربردی تحت وب یکپارچه مانند آمازون و ای‌‎بی، مدیریت کاربران و تراکنش‌ها بسیار راحت‌تر از گذشته انجام شد. با این حال، این اپلیکیشن‌ها بسیار پیچیده بودند و نگهداری‌شان نیز مشکل بود. در اواخر دهه‌ی 2000 و اوایل سال 2010، معماری میکروسرویس به عنوان جایگزینی برای معماری مونولیتیک معرفی شد.

این معماری، اپلیکیشن را به مجموعه‌ای از سرویس‌های جفت شده‌ی آزاد تجزیه می‌کند و هر کدام از این اجزاء می‌توانند به طور مستقل توسعه، گسترش و مقیاس‌بندی شوند. این ویژگی باعث می‌شود که برنامه‌های تحت معماری میکروسرویس کاملا مقیاس پذیر، قابل نگهداری و انعطاف پذیر‌تر از برنامه‌های تحت معماری مونولیتیک باشند. در حال حاضر، با وجود معرفی معماری میکروسرویس، هنوز هم معماری مونولیتیک در بسیاری از پروژه‌های نرم افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل استفاده از این معماری نیز رویکرد نسبتا ساده آن است و به همین دلیل، می‌تواند برای ساخت اپلیکیشن‌های کوچک تا متوسط مناسب باشد. برای ساخت برنامه‌های بزرگ و پیچیده نیز می‌توان از معماری میکروسرویس استفاده کرد.

مزایای معماری مونولیتیک

سازمان‌ها و تیم‌های توسعه دهنده نرم افزار، بسته به عوامل مختلف می‌توانند از معماری میکروسرویس یا مونولیتیک استفاده کنند. از مهم‌ترین مزایای معماری مونولیتیک می‌توان به سادگی و راحت بودن آن اشاره کرد. به همین دلیل، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای ساخت اپلیکیشن‌های ساده، از این معماری استفاده کنند. در این قسمت، می‌خواهیم مهم‌ترین مزایای معماری مونولیتیک را برایتان شرح دهیم. این مزایا عبارتند از:

استقرار آسان: با استفاده از یک فایل یا دایرکتوری، می‌توانید به راحتی اپلیکیشن خود را مستقر کنید.

توسعه‌ی آسان: زمانی که یک اپلیکیشن با یک کد پایه ساخته می‌شود، توسعه‌ی آن آسان‌تر است.

عملکرد بهتر: در یک مخزن و پایگاه داده‌ی متمرکز، یک API می‌تواند همان عملکردی را انجام دهد که API‌های متعدد با میکروسرویس‌ها انجام می‌دهند.

تست راحت‌تر: از آنجایی که اپلیکیشن‌های تحت معماری مونولیتیک به صورت واحد و یکپارچه هستند، تست end-to-end در آن‌ها سریع‌تر از یک برنامه‌ی کاربردی توزیع شده انجام می‌شود.

دیباگ کردن آسان‌تر: از آنجایی که همه‎ی کد‌ها در یک مکان قرار دارند، پیگیری درخواست‌ها و پیدا‎کردن مشکل راحت‌تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *