اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
مزایای kubernetes چیست؟

آشنایی با مزایای kubernetes

مزایای kubernetes را می توان در موارد مختلفی خلاصه نمود. کوبرنتیس که اغلب به‌صورت اختصاری K8s خوانده می‌شود (چون در کلمه Kubernetes، هشت حرف بین K و S وجود دارد)، یک پلتفرم ارکتسراسیون کانتینر منبع باز است. کوبرنتیس که توسط گوگل توسعه یافته است و اکنون توسط توسط بنیاد محاسبات بومی ابری (CNCF) نگهداری می‌شود؛ چارچوبی قوی را برای خودکارسازی استقرار، مقیاس‌بندی و مدیریت برنامه‌های کانتینری ارائه می‌کند.

در مقاله قبل به آشنایی با کوبرنتیس پرداختیم. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مزایای kubernetes آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مزایای kubernetes چیست؟

مزایای kubernetes را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

مقیاس‌پذیری

کوبرنتیس با افزودن یا حذف کپی بر اساس تقاضا، مقیاس‌دهی افقی برنامه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. به‌طور خودکار توزیع کپی‌ها را در سراسر گره‌ها مدیریت و استفاده بهینه از منابع را تضمین می‌کند.

دسترسی‌پذیری بالا

کوبرنتیس مکانسیم‌هایی را برای اطمینان از در دسترس بودن برنامه و تحمل خطا ارائه می‌دهد. به‌طور خودکار کانتینرهای مشکل‌دار را مجددا راه‌اندازی و آن‌ها را در گره‌های سالم برنامه‌ریزی می‌کند. همچنین تعداد کپی موردنظر را برای دستیابی به اهداف تعریف‌شده در زمینه دسترسی‌پذیری حفظ می‌کند.

تعادل بار و کشف سرویس

کوبرنتیس تعادل بار داخلی و قابلیت‌های کشف سرویس را ارائه می‌دهد. سرویس‌ها یک نقطه پایانی پایدار شبکه را در معرض دید قرار می‌دهند و به ترافیک خارجی اجازه می‌دهند تا به‌طور مساوی در چند پاد توزیع شود. کشف سرویس ارتباط یکپارچه بین سرویس‌های درون کلاستر را امکان‌پذیر می‌کند.

به‌روزرسانی و بازگردانی

کوبرنتیس از به‌روزرسانی‌های پیوسته پشتیبانی می‌کند و به برنامه‌ها اجازه می‌دهد با حداقل زمان از کار افتادگی، به‌روز شوند. به‌تدریج کپی‌های قدیمی را با نمونه‌های جدید جایگزین و از انتقال روان اطمینان حاصل می‌کند. در صورت بروز مشکل، کوبرنتیس بازگشت آسان به نسخه‌های قبلی را فعال و ثبات برنامه را تضمین می‌کند.

خود ترمیمی

آخرین مورد از مزایای kubernetes خود درمانی است. کوبرنتیس به‌طور مداوم بر سلامت برنامه‌ها و گره‌ها نظارت می‌کند. به‌طور خودکار کانتینرهایی را که در بررسی‌های سلامت ناموفق هستند، ری‌استارت می‌کند، گره‌های ناموفق را جایگزین و وضعیت مطلوب برنامه را بدون دخالت انسان حفظ می‌کند.

کاربردها و عملکرد Kubernetes چیست؟

بعد از آشنایی با مزایای kubernetes می خواهیم با کاربرد های آن آشنا شویم.

استقرار برنامه

Kubernetes استقرار برنامه‌ها را با ارائه یک رویکرد اعلامی ساده می‌کند. توسعه‌دهندگان با استفاده از فایل‌های YAML یا JSON وضعیت موردنظر برنامه‌های خود را تعریف و منابع، وابستگی‌ها و پیکربندی‌های مورد نیاز را مشخص می‌کنند. کوبرنتیس این مشخصات را می‌گیرد و تضمین می‌کند که با هماهنگ کردن استقرار پادها و کانتینرها، به‌حالت مطلوب دست می‌یابد.

برنامه‌های مقیاس‌بندی

مقیاس‌بندی برنامه‌ها در کوبرنتیس ساده است. توسعه‌دهندگان می‌توانند تعداد موردنظر کپی را برای پادهای خود تعریف کنند و کوبرنتیس به‌طور خودکار تعداد کپی‌های در حال اجرا را بر اساس استفاده از منابع و تقاضای کاربر تنظیم می‌کند. مقیاس‌بندی افقی تضمین می‌کند که برنامه‌های می‌توانند بدون مداخله دستی ترافیک افزایش‌یافته را مدیریت کنند.

به‌روزرسانی و بازگردانی

کوبرنتیس از به‌روزرسانی‌های پیوسته پشتیبانی می‌کند و امکان استقرار یکپارچه نسخه‌های جدید برنامه‌ها را بدون خرابی فراهم می‌کند. کوبرنتیس با جایگزینی پادهای قدیمی با موارد جدید، مطمئن می‌شود که برنامه در طول فرآیند به‌روزرسانی در دسترس باقی می‌ماند. در صورت بروز هر مشکلی، کوبرنتیس از بازگردانی آسان نیز پشتیبانی می‌کند و همه‌چیز را به وضعیت پایدار قبلی باز می‌گرداند.

پایش و ثبت گزارش

کوبرنتیس با راه‌حل‌های مختلف نظارت و گزارش ادغام می‌شود و بینشی را در مورد سلامت و عملکرد برنامه‌ها و زیرساخت‌ها ارائه می‌‌دهد. ابزارهایی مانند Prometheus، Grafana و Elasticsearch را می‌توان برای جمع‌آوری معیارها، تجسم داده‌ها و عیب‌یابی موثر استفاده کرد.

امنیت و احراز هویت

کوبرنتیس چندین ویژگی امنیتی برای محافظت از برنامه‌ها و داده‌های حساس ارائه می‌دهد. از مکانیسم‌های احراز هویت و مجوز پشتیبانی و امکان کنترل دسترسی دقیق به منابع را فراهم می‌کند. علاوه بر این، کوبرنتیس ویژگی‌هایی مانند Secrets و ConfigMaps را برای مدیریت امن اطلاعات حساس ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *