مزایا و معایب سیستم عامل Rocky Linux

1402/08/04
23 بازدید

آشنایی با ویژگی های سیستم عامل Rocky Linux

سیستم عامل Rocky Linux یک توزیع لینوکس متن ‌باز است که به عنوان جایگزینی پایدار برای CentOS ایجاد شده است. هدف اصلی این توزیع، ارائه پشتیبانی بلند مدت، پایداری و سازگاری با سیستم‌های موجود در محیط‌های سروری و توسعه نرم‌افزار می‌باشد. راکی لینوکس توسط جامعه توسعه‌دهندگان پویا و فعال توسعه داده می‌شود و به‌صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد. این توزیع با ارائه به‌روزرسانی‌های منظم و پشتیبانی دقیق از نسخه‌های قبلی، سعی در تامین یک محیط مطمئن و قابل اعتماد برای کسب‌وکارها و توسعه‌دهندگان دارد.

در مقاله قبل به معرفی راکی لینوکس پرداختیم. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزایا و معایب سیستم عامل Rocky Linux بپردازیم. با ما همراه باشید.

مزایای سیستم عامل Rocky Linux

از جمله مهم‌ترین مزایای سیستم عامل Rocky Linux می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پایداری

به‌عنوان یک بیلد پایین‌دستی از RHEL، مزیت اصلی راکی لینوکس پایداری آن است. قبل از اینکه تغییرات جدید روی راکی لینوکس اعمال شود، درخواست تغییرات ابتدا باید به یک توزیع بالادستی مانند فدورا ارسال شود.

راکی لینوکس فقط از ویژگی‌ها و کدی که قبلا از توزیع بالادستی RHEL تست شده است استفاده می‌کند. به‌دلیل متفاوت بودن فرآیندها این توزیع به‌روزرسانی‌های کم‌تر اما با پایداری بهتر را دریافت می‌کند. همچنین، نسخه‌های سیستم عامل Rocky Linux باید در چندین مرحله تست در محیط‌ها و سناریوهای متفاوت قرار بگیرند تا پایداری آن‌ها تایید شود.

منبع باز

از آنجا که یک سیستم عامل منبع باز محسوب می‌شود، کاربران راکی لینوکس می‌توانند به‌طور آزاد به کدهای آن دسترسی داشته باشند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای اهداف مختلفی مانند بررسی نقاط ضعف امنیتی، رفع اشکالات باگ و یا ایجاد مستندات استفاده کند. راکی‌لینوکس همچنین یک سیستم تولید بیلد تحت عنوان Peridot را ارائه داده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا توزیع را از ابتدا بازسازی کنند. این کمک می‌کند تا انتشار نسخه‌های جدید سریع‌تر انجام شود و پایداری پروژه را حفظ کند.

پشتیبانی

سیستم عامل Rocky Linux برای نسخه‌های اصلی چرخه عمر پشتیبانی 10 ساله به همراه به‌روزرسانی‌های منظم را ارائه می‌دهد. این توزیع در پنج سال اول به‌روزرسانی‌ها را دریافت می‌کند و پس از آن به مود Maintenance-Only وارد می‌شود تا زمانی که چرخه عمر پشتیبانی آن به اتمام برسد. راکی لینوکس یک انجمن پشتیبانی دارد که کاربران می‌توانند در مورد به‌روزرسانی‌ها و رفع مشکلات گفتگو کنند. جامعه راکی لینوکس در حال گسترش است و این موضوع نشان می‌دهد که در چند سال آینده از این توزیع به‌خوبی پشتیبانی خواهد شد. این توزیع همچنین با شرکت‌های ارائه‌دهنده پشتیبانی مختلفی مانند CIQ همکاری می‌کند. این شرکت‌ها همچنین در روند توسعه این توزیع مشارکت دارند.

سازگاری

با توجه به سازگاری راکی لینوکس با RHEL در سطح باینری، این توزیع به‌صورت پیش‌فرض از چندین نرم‌افزار ردهَت پشتیبانی می‌کند. این یعنی کد نرم‌افزار بدون نیاز به کامپایل مجدد، بر روی Rocky لینوکس قابل اجراست. این توزیع لینوکس همچنین با معماری‌های سیستمی مختلف مانند CentOS سازگاری دارد.

برای مثال، راکی لینوکس 9 از x86_64، ARM64، PPC64 و s390x پشتیبانی می‌کند. Rocky لینوکس همچنین از یک اسکریپت مهاجرت برخوردار است که به کاربران کمک می‌کند به‌سادگی به این سیستم عامل سوئیچ کنند. این اسکریپت به‌صورت خودکار مخزن سیستم را به راکی لینوکس تغییر می‌دهد و بسته‌های نصب‌شده را به‌روز می‌کند. در حال حاضر، این اسکریپت برای توزیع‌های مبتنی بر Red Hat Enterprise Linux مثل Oracle Linux، CentOS و CentOS stream در دسترس است.

معایب راکی لینوکس

مانند هر سیستم عامل دیگری، سیستم عامل Rocky Linux نیز معایبی دارد در ادامه به چند مورد از این معایب اشاره می‌کنیم:

به‌روزرسانی کند

نسخه‌های اصلی Rocky Linux هر شش ماه یک به‌روزرسانی جدید دریافت می‌کنند. در حالی که به‌روزرسانی‌های کندتر به حفظ پایداری کمک می‌کند، اما بعضی از کاربران به‌روزرسانی‌های مکرر را ترجیح می‌دهند. برای این دسته از کاربران، توزیع بالادستی لینوکس با ارائه به‌روزرسانی مداوم مانند CentOS Stream مناسب‌تر است. این توزیع به‌صورت هفتگی به‌روز می‌شود و تا سال 2027 پشتیبانی دریافت می‌کند.

عدم قطعیت نسبت به آینده

تعیین طول عمر راکی لینوکس دشوار است، زیرا یک توزیع نسبتا جدید به‌حساب می‌آید. به‌عنوان یک پروژه منبع باز، تداوم به‌روزرسانی سیستم عامل به جامعه و تامین بودجه از منابع ثالث بستگی دارد. خوشبختانه، رشد سریع پایگاه کاربر راکی‌لینوکس به تشکیل یک جامعه اختصاصی برای پشتیبانی از پروژه کمک می‌کند. علاوه بر این، پروژه راکی‌لینوکس از شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و مایکروسافت کمک مالی دریافت می‌کند. همچنین Peridot به جلوگیری از مشکلاتی که به پایان عمر CentOS منجر شد کمک می‌کند. در صورتی که راکی‌لینوکس متوقف شود، کاربران می‌توانند فورک‌های RHEL جدیدی را ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات