اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
رم سرور

چگونه بفهمیم به چه مقدار رم سرور احتیاج داریم؟

رم سرور یکی از مواردی است که میزان آن را قبل از خرید سرور مجازی باید مشخص کنید. اگر قصد خرید سرور مجازی دارید و تازه کار هستید حتما می دانید برای خرید سرور مجازی چند مشخصه وجود دارد که باید آنها را تعیین کنید. مشخصاتی مانند میزان حافظه یا سی پی یو و رم از جمله این مشخصات هستند. رم سرور یکی از مهم ترین مشخصاتی است که باید در خرید سرور مجازی مد نظر داشته باشید.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با نحوه تعیین میزان مورد نیاز رم سرور آشنا کنیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آموزش نحوه تعیین میزان مورد نیاز رم سرور

برای تعیین میزان رم مورد نیاز باید چند نکته را مد نظر داشته باشید:

1- سیستم عامل: خیلی مهم است که بدانیم سیستم عامل ما چه میزان Ram نیاز دارد، توسعه دهندگان سیستم عامل ها همیشه minimum مقدار Ram مورد نیاز را اعلام می کنند. به عنوان مثال Windows Server 2003 نیاز به کمینه 512M Ram دارد، اما میزان پیشهاد شده 1G Ram می باشد، برای CentOS 6 نیز میزان کمینه Ram 512M است اما کارشناسان 1G Ram را پیشنهاد می دهند.

البته توجه داشته باشد نوع معماری سیستم عامل نیز در این موضوع تاثیر گذار است، سیستم عامل های 32Bit به Ram کمتری نیاز دارند.حتی نوع سیستم عامل نیز می تواند موثر باشد به عنوان مثال Windows Standard Edition به میزان 4GB Ram در نسخه های 2003 و 2008 نیاز دارد اما Windows Home Server 2011 کمترین مقدار 2G Ram نیاز دارد و تا 8G Ram را پشتیبانی می کند.

2- کنترل پنل: کنترل پنل های مختلف نیازمند میزان Ram مختلفی دارند. در Plesk و Cpanel حداقل به 256M Ram اشاره شده است اما تا برنامه های کاربردی این کنترل پنل ها و پلاگین ها قابل اضافه شدن ممکن است این مقدار را تا 1G تا 2G به میزان Ram اضافه کند. برای Directadmin میزان 1G Ram پیشنهاد شده است.

3- سایر برنامه های کاربردی: برنامه های کاربردی زیادی روی سرور اجرا می شوند مانند وب سرور و ….میزان Ram هر سرویس متفاوت است اما برای اجرای apache به میزان حداقل 256M تا 1G حافظه Ram نیاز است. برنامه های کاربردی دیگر شامل برنامه های ایمیل، هایپروایزر، آنتی ویروس، جلوگیری از هرزنامه ها و سرویس دیتابیس … ، هر کدام با خود حداقل الزامات RAM خود است.

رم سرور
رم سرور

4- ترافیک مصرفی سایت ها: یکی از عوامل موثر در میزان مصرف رم سرور میزان بازدید سایت ها می باشد. توصیه می کنیم 1GB Ram برای هر 2500 بازدید کننده در روز استفاده شود.

5- ویژگی های برنامه استفاده شده در سایت: اینکه سایت شما چگونه پیاده سازی شده است بسیار مهم است، سایت استاتیک است یا داینامیک و یا از چه نوع برنامه نویسی در سایت استفاده شده است،اینکه زبان برنامه نویسی سایت چیست و یا از چه نوع ساختار دیتابیسی استفاده میشود در میزان Ram تاثیر گذار است. شاید نیاز باشد pagespeed سایت بررسی شود و مشکلات مربوط به محتوای سایت شامل تصاویر، cssها و js ها بررسی و بهینه سازی شود. استفاده از cache نیز می تواند به کاهش استفاده از Ram کمک کند.

تقریب استفاده از رم سرور با فرمول

OS + CP + OA + Traffic + WS = TOTAL REQUIREMENTS.

به عنوان مثال: یک سایت با طراحی مناسب با بازدید روزانه 5000 در حال اجرا با CentOS6, cPanel, Apache Web Server و یک دیتابیس کوچک حدودا بصورت زیر خواهد بود.

1GB + 2GB + 1GB + 2GB + 1GB = 7GB

البته میزان رم سرور عموما بصورت زوج است یعنی در این حالت باید از 6G یا 8G حافظه Ram استفاده شود.این فرمول تنها برای ارزیابی آغاز کار می باشد و با توجه به ادامه روند سایت، تغییرات و بروزرسانی ها، اضافه شدن ماژول ها و پلاگین ها، افزایش بازدید، تغییر در ساختار و اجرای دیتابیس متغیر و نیاز به تغییر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *