اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
معرفی دامنه دات نت

دامنه دات نت چیست؟

دامنه دات نت از کلمه Network به معنای شبکه مشتق شده است، که بیشتری برای سازمان‌ها و شرکت‌های فن‌آوری محور مناسب و ایده آل به‌حساب می‌آید. دامنه .NET دومین پسوند نام دامنه محبوب در جهان است. این نام دامنه اغلب برای جایگزینی برای نام دامنه .com به‌عنوان محبوب‌ترین نام دامنه در میان کل وب‌سایت‌های جهان ارائه می‌شود. پسوند نام دامنه .NET در ابتدا قرار بود برای محصولات مرتبط با شبکه استفاده شود که بعدها در امور مختلفی از فن‌آوری و حتی تجارت راه خود را باز کرد.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا با دامنه دات نت بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

تاریخچه دامنه دات نت

.NET یکی از اولین دامنه‌های سطح بالای موجود در وب بود (دامنه‌های محبوب دیگر مانند .com، .edu، .gov، .mil و .org) که در ژانویه 1985 به وجود آمد. اولین نام دامنه .NET ایجاد شده مربوط به وب‌سایت nordu.net بود. طبق سوابق این وب‌سایت در 1 ژانویه 1985 ایجاد شد و NORDU.net از سال 1985 از این نام دامنه استفاده کرده است. بر اساس گزارشات منتشر شده در مارس 2020 ، مجموع نام‌های دامنه ثبت شده با این پسوند به 13.4 میلیون دامنه می‌رسد.

کاربرد دامنه دات نت

.net مخفف «network» است و برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی در فناوری‌های شبکه فعالیت دارند در نظر گرفته شده است. اگرچه این نام دامنه هنوز کاملا به اندازه .com محبوب نیست، اما همچنان با این دامنه در رقابت است و به طور گسترده توسط کاربران بسیاری در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هم‌چنین با وجود اینکه تقریباً در اکثر موارد برای مشاغل مرتبط با فناوری و وب استفاده می‌شد، اما اکنون یک پسوند دامنه حرفه‌ای و مناسب برای کسب‌وکارهایی محسوب می‌شود که موفق به ثبت دامنه .com برای وب سایت خود نمی‌شوند. ممکن است که رقابت برای خرید نام دامنه .NET به اندازه دامنه com. نباشد ما هنوز هم یک دامنه محبوب برای حوزه‌های مربوط به فن‌آوری و شبکه شمرده می‌شود.

مزایای دامنه دات نت

این نام دامنه به‌نوبه خود بسته به حوزه‌ای که از آن استفاده می‌کنیم می‌تواند مزایای بسیار خوبی به همراه داشته باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. حرفه‌ای و مورد اعتماد است. ارزان‌تر از دامنه com است. قابل استفاده برای کسب‌و‌کارهایی که دامنه مورد نظرشان با پسوند com آزاد نیست. تاثیر مثبتی در دید افراد نسبت به کسب‌و‌کار شما ایجاد می‌کند. ممکن است کاملا به محبوبیت .com نباشد اما تقریبا با این دامنه در میزان محبوبیت برابری می‌کند. برای مشاغل مبتنی بر خدمات و ارائه دهندگان شبکه انتخاب مناسبی است. از لحاظ تاثیر در رتبه بندی سئو هیچ فرقی با نام دامنه .com ندارد. به خاطر سپردن این دامنه برای کاربران ساده است.

دامنه .net و .com چه تفاوتی دارند؟

در این بخش به بررسی تفاوت‌های اصلی بین دامنه‌های .com و .net می‌پردازیم. دامنه .com یک پسوند نام دامنه پرکاربرد است که تقریبا برای همه کسب‌و‌کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پسوند نام دامنه دات نت از نام network مشتق شده است، و در ابتدا برای سازمان‌های و وب‌سایت‌های مربوط به فناوری‌های شبکه ایجاد شده است. COM. به یک دامنه تجاری یا Commercial اشاره دارد در حالی که .netاشاره به مفهوم شبکه دارد.

دامنه COM. شامل پلتفرم های وب کسب‌وکار، فروشگاه‌های اینترنتی، وب‌سایت‌های شخصی، وبلاگ‌ها و دسته‌های کلی مختلف دیگر است. دامنه Net. مناسب برای ارائه دهندگان خدمات اینترنت و شبکه است. طبق استاندارد RFC 1591، نام دامنه دات کام برای نهادهای تجاری، یعنی شرکت‌ها در نظر گرفته شده است و نام دامنه دات نت فقط برای استفاده از وب‌سایت‌های ارائه دهندگان شبکه در نظر گرفته شده است.

البته این کاربردها امروز معنای دیگری به خود گرفته‌اند و امروز می‌توانیم دامنه .net را در بسیاری از مشاغل مختلف ببینیم. نام دامنه COM. تقریباً هزینه سالیانه بیشتری نسبت به نام دامنه .net دارد. بنابراین دامنه .net مقرون به صرفه‌تر است و در عین حال که از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *