اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
معماری مونولیتیک چیست؟

آشنایی با معماری مونولیتیک

معماری مونولیتیک چیست؟ معماری مونولیتیک یک مدل سنتی یکپارچه است که برای طراحی برنامه‌های نرم‌افزاری استفاده می‌شود. واژه‌ی مونولیتیک به معنای “ترکیب تمام قطعات در یک قطعه” است. همچنین، در فرهنگ لغت کمبریج از این واژه به معنای “بسیار بزرگ” و “تغییر‎ناپذیر” یاد می‌شود. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با این معماری بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

معماری مونولیتیک چیست؟

برای اینکه بفهمید معماری مونولیتیک چیست و چطور کار می‌کند، باید تا حدودی با اجزای نرم افزاری و نحوه‌ی کامپایل کد آشنا باشید. در معماری مونولیتیک، اجزاء یا فانکشن‌های برنامه به جای اینکه دارای اتصالات آزاد باشند، مانند برنامه‌های نرم افزاری مدولار به طور محکم به یکدیگر جفت شده‌اند.

به عبارتی دیگر، در این معماری، برای اجرای کد یا کامپایل و اجرای نرم افزار، باید هر جزء و اجزایی که مرتبط با آن جزء هستند، موجود باشند. اپلیکیشن‌های مونولیتیک تک لایه هستند. این به این معنی است که در یک اپلیکیشن بزرگ، چندین جزء با یکدیگر ترکیب می‌شوند. در نتیجه، این اپلیکیشن‌ها معمولا دیتابیس بزرگی دارند و مدیریت آن‌ها در طول زمان کار سختی است. علاوه بر این، در صورتی که یک جزء از برنامه نیاز به آپدیت داشته باشد، ممکن است لازم شود که سایر اجزاء بازنویسی شوند و کل برنامه مجددا کامپایل و تست شود.

این فرآیند‌ها معمولا زمان‌بر هستند و می‌توانند سرعت عمل تیم برنامه نویسی و توسعه را کمتر کنند. با وجود تمام این مشکلات، مزایای بسیار زیاد معماری مونولیتیک باعث شده که هنوز هم این رویکرد در تیم‌های توسعه و برنامه نویسی استفاده شود. همچنین، بسیاری از اپلیکیشن‌های کاربردی اولیه به عنوان یک نرم افزار مونولیتیک توسعه داده شده‌اند و در‎نتیجه، تا زمانی که این برنامه‌ها در حال استفاده و بروزرسانی خود هستند، نمی‌توانیم این معماری را نادیده بگیریم.

اگر عضو یک تیم توسعه دهنده نرم افزاری هستید و می‌خواهید یک محیط مناسب برای تست نرم افزار و توسعه کدها به صورت تیمی در اختیار داشته باشید می‌توانید نسبت به خرید vps با IP ثابت اقدام کنید و با نصب گیت روی سرور خود، کدهای خود را به صورت تیمی توسعه دهید. در صورتی که پروژه‌ای که روی توسعه آن کار می‌کنید مقیاس بزرگی دارد و یک سرور مجازی پاسخگوی نیاز پروژه شما نیست توصیه می‌شود از یک سرور اختصاصی برای میزبانی برنامه‌های خود استفاده کنید.

درک بهتر معماری مونولیتیک با یک مثال

برای اینکه بهتر با معماری مونولیتیک آشنا شویم، بیایید با یک مثال از یک اپلیکیشن بانکی شروع کنیم. وب‎سایت اپلیکیشن بانکی به مشتریان خود اجازه‌ی ورود به حساب و انتقال وجه به حساب‌های دیگر را می‌دهد. در فرایند انتقال وجه به حساب دیگر، چندین مولفه نظیر رابط کاربری مشتری، احراز هویت، دانلود صورت حساب، انتقال پول و غیره دخیل هستند. در صورتی که اپلیکیشن بانکی از معماری مونولیتیک استفاده کند، به عنوان یک برنامه‌ی واحد ساخته و اجرا می‌شود و کاری با اینکه مشتری چطور از آن استفاده می‌کند، ندارد.

در نتیجه، زمانی که کاربر از طریق گوشی موبایل یا دسکتاپ خود به اپلیکیشن دسترسی داشته باشد، کل اجزای برنامه و ماژول‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین، ممکن است از یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای به عنوان یک منبع داده‌ی واحد استفاده شود. در صورتی هم که باید یکی از مولفه‌ها تغییر داده شود، سایر مولفه‌های آسیب دیده نیز نیاز به تغییرات کد خواهند داشت.

جمع‌بندی

از معماری مونولیتیک به دلیل توسعه‌ی سریع‌تر، سادگی تست، هزینه‌ی کمتر و سایر مزایای آن، در تیم‏های توسعه‌ی اپلیکیشن‌های کوچک تا متوسط، استفاده می‌شود. با این حال، اگر نیاز به رشد سریع، انعطاف‌پذیری بالا و مقیاس‌پذیری زیاد باشد، بهتر‎است به جای این معماری از معماری میکروسرویس که گزینه‌ی جدید‌تر و بهتری است، استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *