اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
مقایسه ابونتو و سنت او اس

بررسی و مقایسه مقایسه ابونتو و سنت او اس

مقایسه ابونتو و سنت او اس می تواند کار سختی باشد. از آنجایی که لینوکس یک پلتفرم منبع باز است، توزیع های مختلفی در آنجا وجود دارد. هر کسی که مهارت های لازم را داشته باشد می تواند در توسعه توزیع و مراحل ساخت و انتشار آن شرکت کند. در حال حاضر بیش از 600 توزیع سرور و دسکتاپ لینوکس در دسترس است. علیرغم انواع متعدد موجود، صنعت تحت سلطه دو توزیع اصلی لینوکس است: CentOS و Ubuntu. هر دو گزینه های فوق العاده ای برای هر سیستمی هستند و هر توزیع دارای مجموعه ای از مزایای خاص خود است.

در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا به مقایسه ابونتو و سنت او اس بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنت او اس (Cent OS) چیست؟

پیش از مقایسه ابونتو و سنت او اس می خواهیم بدانیم سنت او اس چیست؟ CentOS به عنوان بخشی از پروژه CentOS توسط Red Hat Enterprise Linux ایجاد شد. در سال 2004 برای اولین بار در بازار نرم افزار عرضه شد. این یک پروژه نرم‌افزار آزاد مبتنی بر جامعه است که به منظور فراهم کردن بستری قوی برای رشد جوامع منبع باز ساخته شده است. CentOS همچنین یک محیط توسعه برای اکثر جوامع هاستینگ، ارائه دهندگان ابر، پردازش داده های علمی و غیره مناسب است. توسعه دهندگان CentOS با چندین انجمن برتر همکاری می کنند تا به آنها کمک کنند تا نرم افزار خود را به طور قطعی بر روی یک پلت فرم پایدار توزیع کنند.

CentOS به شما امکان می دهد در یکی از بهترین و قدرتمندترین توزیع های موجود توسعه پیدا کنید. بسیار سازگار، و همچنین ایمن و قوی است. دارای چندین به روز رسانی امنیتی در سطح شرکت است که آن را انتخابی عالی برای هر کاربری اعلام می کند. برای سرورهای وب، CentOS به محبوب‌ترین توزیع لینوکس در سال 2010 تبدیل شد. با این حال، در سال 2012 محبوبیت خود را از دست داد، زیرا دبیان با افزودن ویژگی‌های جدید سطح پذیرش خود را افزایش داد.

اوبونتو (Ubuntu) چیست؟

در ادامه مطلب مقایسه ابونتو و سنت او اس می خواهیم بدانیم اوبونتو چیست؟ در سال 2004، لینوکس قبلا تأسیس شده بود، اما این سیستم عامل در میان انجمن های مختلف پشتیبانی نشده بود. در آن زمان، Mark Shuttleworth یک تیم کوچک توسعه دهندگان Debian ایجاد کرد که سخت کار کردند و Canonical را تأسیس کردند. پس از آن، آنها تصمیم گرفتند یک دسکتاپ لینوکس با استفاده آسان را توسعه دهند که اکنون اوبونتو نامیده می شود. به محض عرضه اولین نسخه اوبونتو، مردم در سطح جهانی مجذوب شدند زیرا هزاران متخصص در حال تغییر به اوبونتو بودند.

استفاده از ابونتو کاملا رایگان است و در بیش از 55 زبان مختلف موجود است. اوبونتو از نظر ویژگی ها و بسته ها متنوع است که می تواند نیاز هر پروژه را برآورده کند. این توزیع قابل توجه لینوکس عمدتاً برای اجرای سرورهای وب استفاده می شود و در توسعه های مقیاس بزرگ استفاده می شود. اوبونتو نسخه های متمایز زیادی را در بازار عرضه کرده است که شامل استفاده از آن در فضای ابری، سرور و دسکتاپ است. اوبونتو در مورد ایمنی ای که ارائه می کند، رمزگذاری کامل دیسک و امکان رمزگذاری دایرکتوری های خصوصی و خانگی را ارائه می دهد.

مقایسه ابونتو و سنت او اس

در این بخش به مقایسه ابونتو و سنت او اس می پردازیم. بزرگترین تفاوت بین دو توزیع لینوکس این است که اوبونتو مبتنی بر معماری Debian است در حالی که CentOS از لینوکس Red Hat Enterprise جدا شده است. در اوبونتو، می توانید بسته های DEB را با استفاده از مدیر بسته apt-get دانلود کنید. اما در در CentOS باید از دستور yum برای دانلود و نصب بسته های RPM از مخزن مرکزی استفاده کنید.

CentOS توزیع پایدارتری در مقایسه با اوبونتو در نظر گرفته می شود. عمدتاً به این دلیل که به روز رسانی بسته کمتر است. اگر چه این می تواند به عنوان یک نقطه ضعف CentOS نیز باشد. اگر آخرین نسخه یک برنامه یا نرم افزار خاص را می خواهید، باید آنها را به صورت دستی نصب کنید. این بدان معنا نیست که اوبونتو ناپایدار یا ایمن نیست. در مقایسه با همتای خود کمی پایدارتر است.

سرور اوبونتو پشتیبانی زیادی از استقرار کانتینر و ابر دارد که باعث برتری آن نسبت به CentOS در این حوزه می شود. اگر مبتدی هستید، اجرای CentOS روی سرورتان ممکن است کمی سخت‌تر باشد زیرا توزیع‌های دسکتاپ مبتنی بر RHEL به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. از سوی دیگر، دسکتاپ اوبونتو بسیار معروف است و اگر در گذشته از آن استفاده کرده باشید، آشنایی با وی پی اس اوبونتو زمان زیادی طول نمی کشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *