مقایسه زبان برنامه نویسی Go با سایر زبان ها

1402/08/12
16 بازدید

مقایسه زبان برنامه نویسی Go

مقایسه زبان برنامه نویسی Go با سایر زبان ها می تواند نشان دهد که چرا از این زبان برنامه نویسی استفاده می شود. زبان Go که به اختصار به آن گولنگ نیز گفته می‌شود، یک زبان برنامه‌نویسی منبع‌باز است که توسط شرکت گوگل طراحی و توسعه داده‌شده است. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند از زبان برنامه نویسی Go برای توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی وب، شبکه، سرویس‌های ابری و بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر، در قالب مجموعه‌ای از سیستم‌عامل‌ها و چارچوب‌ها استفاده کنند.

در مقاله قبل به معرفی مزایا و معایب زبان برنامه نویسی Go پرداختیم. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا به مقایسه زبان برنامه نویسی Go با سایر زبان ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

مقایسه زبان برنامه نویسی Go با سایر زبان ها

طبق نظرسنجی‌ای که در سال 2020 در بین توسعه‌دهندگان وب‎سایت Stack Overflow انجام شده بود، زبان Golang جزو محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی‌ای است که توسعه‌دهندگان از آن‌ها استفاده می‌کنند. رضایت از این زبان برنامه‌نویسی در بین کاربران تقریبا 92% بود.

مقایسه زبان برنامه نویسی Go با پایتون

قدمت زبان برنامه‌نویسی پایتون به بیش از 30 سال می‌رسد و روز به روز نه تنها از محبوبیت آن کم نمی‌شود، بلکه افراد زیادی به سمت این زبان می‌روند. در حال حاضر، پایتون و Go جزو محبوب‌ترین و راحت‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی به شمار می‌روند. با این که پایتون به عنوان یک زبان شی‌گرا شناخته‌شده است، اما می‌توانید با استفاده از آن، برنامه‌ها را به سبک برنامه‌نویسی تابعی هم بنویسید.

حتی غیر برنامه‌نویسان و افرادی که در رشته‌های غیر مرتبط با کامپیوتر درس خوانده‌اند نیز ترجیح می‌دهند از این زبان برنامه‌نویسی استفاده کنند. انعطاف‌پذیری، سادگی نوشتن، اجرای سریع، نزدیک‌بودن به زبان انسان، کتابخانه‌های مختلف و بسیاری از ویژگی‌های خوب دیگر پایتون از دلایل محبوبیت روزافزون آن است. شما با استفاده از پایتون می‌توانید انواع کارهای مختلف از پاک‌کردن فایل‌ها در رایانه گرفته تا کارهای پیچیده‌تر و تخصصی‌تر مانند پروژه‌های بدون سرور، کار بر روی انیمیشن و بسیاری از کارهای دیگر را به راحتی انجام دهید.

مقایسه زبان برنامه نویسی Go و پایتون برخی از تفاوت‌ها و شباهت‌های مهم این دو زبان برنامه نویسی به شرح زیر است:

هر دو زبان برنامه‌نویسی، دارای سینتکس ساده هستند و توسط همه‌ی ارائه‌دهندگان اصلی ابری به صورت شخص اول (first-party) پشتیبانی می‌شوند. هر دو، زبان برنامه‌نویسی ساده‌ای بوده و برای مبتدیان مناسب هستند. با این حال، Go ساده‌تر از پایتون است و برای افرادی که احساس می‌کنند نمی‌توانند پایتون را یاد بگیرند مناسبت‌تر است. قدمت Go کمتر از پایتون است و بسیار سریع‌تر از پایتون راه‌اندازی و اجرا می‌شود.

پایتون برای برنامه‌نویسی در زمینه‌ی علم داده و Go برای برنامه‌نویسی سیستم مناسب است. کتابخانه‌های پایتون بسیار بیشتر و جامع‌تر از Go هستند. تایپ پویای پایتون به نمونه‌سازی سریع‌تر کمک می‌کند. Go از اجرای همزمان پشتیبانی می‌کند؛ در حالی که در پایتون چنین نیست. هر دو زبان برنامه‌نویسی بسیار کارآمد و ساده هستند و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود دارند. با توجه به ویژگی‌های هر دو زبان و نیازی که به استفاده از زبان برنامه‌نویسی دارید، می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مقایسه زبان برنامه نویسی Go با Ruby

برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های زبان برنامه نویسی Go با Ruby عبارتند از: سینتکس Go ساده‌تر از Ruby است. Go برای کشف خطاها در حین کامپایل، از یک سیستم نوع ثابت استفاده می‌کند. در مقابل، زبان Ruby برای کامپایل و اجرای کدها به یک مفسر نیاز دارد. در نتیجه، کامپایل آن نسبت به Go به زمان بیشتری نیاز دارد. زبان برنامه نویسی Golang از همزمانی داخلی استفاده می‌کند. این در حالی است که Ruby به نخ‌ها و قفل‌ها متکی است و نمی‌توان کدها را به صورت همزمان اجرا کرد. کتابخانه‌ی استاندارد Go کوچک‌تر از کتابخانه‌ی Ruby است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات