اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
تعیین نوع سرور مجازی

چه طوری میزان منابع مورد نیاز و نوع سرور مجازی را تعیین کنیم؟

تعیین نوع سرور مجازی و منابع مورد نیاز یکی از دغدغه های کاربران پیش از خرید سرور است. در مقاله قبلی روش های تعیین میزان منابع مورد نیاز هاست را در وب سایت ایران هاستینگ 24 مورد بررسی قرار دادیم. در مقاله حاضر قصد داریم تا به بررسی میزان منابع و نوع سرور مجازی بپردازیم. با ما همراه باشید.

نحوه تعیین نوع سرور مجازی و میزان منابع مورد نیاز

تعیین نوع سرور مجازی و منابع مورد نیاز بر اساس بودجه و نیازهای شما صورت می گیرد. چنانچه منابع را کمتر از میزان مورد نیاز در نظر بگیرید VPS شما Crash میکند و چنانچه منابع را بالاتر از میزان مورد نیاز در نظر بگیرید پول زیادی را بیخود هدر داده اید.هر Web Site و مورد استفاده آن برای مشتری متفاوت است. بنابراین ما به عنوان ارائه دهنده خدمات سرور، زمان زیادی را صرف می کنیم تا مطمئن شویم مشتریان جدید با پلن‌های متناسب با نیازهایشان بتوانند به نحو احسنت فرآیند تعیین نوع سرور مجازی را انجام دهند.

میزان رم مورد نیاز سرور

یکی از موارد مهم در تعیین نوع سرور مجازی میزان رم مورد نیاز است. حافظه رم یکی از حیاتی ترین اجزای سرور شماست. مقدار پایین حافظه رم باعت Crash کردن برنامه های شما می شود، سیستم دیگر پاسخگو نخواهد بود و پیاپی دچار Swap می شود و نهایتا سرور شما از کار می افتد. در این شرایط سرور پیاپی از کار می افتد و به صورت متناوب و ناگهانی Reboot می شود.

دستورالعمل های کلی برای رم:

رم ۲ گیگابایتی یک سرور میزبانی وب همراه با cPanel، Plesk یا ISPconfig که بر روی این پایلوت MySQL، Apache/LiteSpeed، Mail، Statistics، monitoring script، firewall، webmails و یک مجموعه ۲۰ تا ۳۰ عدد Domain با یک ترافیک پایین، حداقل به یک رم ۲ گیگابایتی نیاز دارد. رم ۴ گیگابایتی یک VPS مشابه با ۳۰ تا ۶۰ عدد Domain و یک ترافیک در حد متوسط، نیاز به یک رم ۴ گیگابایتی برای تضمین پایداری و ثبات عملکرد صد در صدی در بازه های پیک ترافیک می باشد.

اکثر مشتریان سرور با لود متوسط و ۱۵ الی ۲۰ عدد Client که هر یک با Domain های شخصی، cPanel account و مجموعه ای از mail account ها به سرور متصل می شوند، براحتی می توانند با یک رم ۴ گیگابایتی نیازهای خود را مرتفع سازند.رم ۸ گیگابایتی هر کاربری که Web Site شما را بازدید می کند، بخشی از منابع پردازشی سرور شما را استفاده می کند. هر زمان که شما یا Client های شما ایمیل خود را از طریق Mail Client شما چک می کند در این حالت نیز بخشی از حافظه سرور را به خود اختصاص می دهد.

بنابراین چنانچه شما پیک‌های ترافیک ای دارید که در آن هزاران نفر به طور همزمان از سایت شما بازدید می کنند، در این حالت، حتی یک حافظه ۸ گیگابایتی هم می‌تواند در لحظاتی کاملا درگیر شود.روش ۱۶ گیگابایتی و بالاترچنانچه مصرف حافظه برای پردازش های PHP و MySQL به بالای ۱۶ گیگابایت برسد، در این حالت قطعاً صاحب سرور به دنبال Cache کردن اطلاعات جهت مراجعات بعدی است.سایت های سنگین باید به صورت اکسترنال (یعنی خارج از اپلیکیشن)، Cache شوند.در این گونه موارد شما باید به دنبال راهکارهایی مانند CDN، Clustering و هر راهکار مشابه دیگری باشید تا لود وبسایت را بر روی سرورهای بیشتری پخش کنید.

تعیین نوع سرور مجازی
تعیین نوع سرور مجازی

نحوه تعیین نوع سرور مجازی بر اساس CPU

یکی از موارد مهم در تعیین نوع سرور مجازی، میزان حافظه CPU است. تعداد هسته های پردازشی که در سرور نیاز است مستقیما با نوع لودهایی که باید روی سرور اجرا شود ارتباط دارد. برخی از فرایندها براحتی تنها با دو هسته کار می کنند در حالی که Task های سنگین تر برای اجرای بهتر نیاز به چهار هسته پردازشی یا بیشتر دارند. بیشتراپلیکیشن هایی که روی سرورها وجود دارد به خوبی با تعداد بالای هسته پردازشی منطبق می شوند.

مثلاً یک سرور سنگین پایگاه داده MySQL میتواند کاملا با تعداد ۴، ۶، ۸ و یا بیشتر هسته های پردازشی منطبق شود. همین مسئله در مورد Mail Server های سنگین و اپلیکیشن های Tomcat/Java هم صادق است.وب سرویس هایی که از تعداد بالای هسته های پردازشی بهره می‌برند وب سرور ها هستند. مانند Apache، NGINX یا Tomcat. در این وب سرورها هسته های پردازشی بیشتر به معنی عملکرد بهتر در هنگام اعمال لود است.

سخن پایانی

تعیین نوع سرور مجازی کاملا به نیازهای شما بستگی دارد. در واقع تعیین نوع سرور مجازی تنها برعهده شماست که البته در این کار همراهان ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 همراه شما هستند. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *