نحوه پردازش بیگ دیتا

1402/06/29
10 بازدید

پردازش بیگ دیتا چگونه انجام می شود؟

پردازش بیگ دیتا کار بسیار پیچیده ای است. بیگ دیتا (Big Data) ترکیبی از داده‌های ساخت‌یافته، نیمه ساخت‌یافته و بدون ساختار است که توسط سازمان‌ها جمع‌آوری شده و می‌توانند به‌منظور ایجاد اطلاعات شفاف استخراج و در پروژه‌های یادگیری ماشین، مدل‌های پیش‌بینی کننده و دیگر برنامه‌های تحلیلی پیشرفته مورد استفاده قرار بگیرد.

در مقالات قبل در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی بیگ دیتا و همچنین ویژگی های بیگ دیتا پرداختیم. امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با نحوه پردازش بیگ دیتا اشنا کنیم. با ما همراه باشید.

پردازش بیگ دیتا چگونه انجام می شود؟

داده‌های بزرگ اغلب در یک دریاچه داده ذخیره می‌شوند. در حالی که معمولاً انبارهای داده بر روی پایگاه داده رابطه‌ای ساخته می‌شوند و فقط حاوی داده‌های ساخت‌یافته هستند، دریاچه‌های داده می‌توانند انواع مختلف داده را پشتیبانی کنند و معمولاً مبتنی بر خوشه‌های Hadoop، سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری آبجکت‌ها، پایگاه داده NoSQL یا دیگر پلتفرم‌های بیگ دیتا هستند.

بسیاری از محیط‌های بیگ دیتا چندین سیستم را در یک معماری بیگ دیتای توزیع‌شده ترکیب می‌کنند. به‌عنوان مثال، یک دریاچه داده مرکزی ممکن است با پلتفرم دیگر، از جمله پایگاه‌های رابطه‌ای یا انبار داده ادغام شود. داده‌ها در سیستم بیگ دیتا ممکن است به‌صورت خام باقی بماند و سپس در صورت نیاز برای استفاده‌ در موارد خاص فیلتر و سازمان‌دهی شوند. در موارد دیگر، با استفاده از ابزارهای داده‌کاوی و نرم‌افزارهای آماده‌سازی داده، این داده‌ها پردازش و برای برنامه‌هایی که به‌صورت منظم اجرا می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پردازش بیگ دیتا
پردازش بیگ دیتا

پردازش بیگ دیتا به زیرساخت‌های محاسباتی فشار زیادی وارد می‌کند. قدرت محاسباتی مورد نیاز اغلب توسط سیستم‌های خوشه‌ای ارائه می‌شود که با استفاده از فناوری‌هایی مانند Hadoop و موتور پردازش Spark بارهای کاری پردازش را در صدها یا هزاران سرور اختصاصی توزیع می‌کنند. فراهم کردن چنین ظرفیت پردازشِ مقرون‌به‌صرفه‌ای یک چالش محسوب می‌شود.

در نتیجه، محیط محاسبات ابری مکان خوبی برای سیستم‌های بیگ دیتا محسوب می‌شود. سازمان‌ها می‌توانند سرویس مبتنی بر ابر خود را پیاده‌سازی کنند یا اینکه از سیستم‌های کلان داده ابری پیشنهاد شده توسط ارائه‌دهندگان استفاده کنند. کاربران تکنولوژی‌های ابری می‌توانند تعداد سرورهای موردنیاز را به میزانی که برای تکمیل پروژه‌های تجزیه‌وتحلیل بیگ دیتا لازم است افزایش دهند.

کسب‌وکارها فقط هزینه فضای ذخیره‌سازی استفاده‌شده و زمان پردازش را پرداخت می‌کنند و نمونه‌های ابری می‌توانند تا زمان نیاز، خاموش شوند.

نحوه کار پردازش بیگ دیتا

برای به‌دست آوردن نتایج معتبر و مرتبط از پردازش بیگ دیتا از کاربردهای تجزیه‌وتحلیل بیگ دیتا، دانشمندان باید از داده‌های موجود و آنچه را که به‌دنبال آن هستند درک درستی داشته باشند. این باعث می‌شود که آن‌ها نسبت به مراحل تجزیه‌وتحلیل که شامل تایید، پروفایل‌سازی، پاک‌سازی و جابه‌جایی مجموعه داده‌ها می‌شود، دید درستی داشته باشند.

پس از جمع‌آوری داده‌ها و آماده‌سازی برای تجزیه‌وتحلیل، می‌توان از رشته‌های مختلف علوم داده و تجزیه‌وتحلیل‌های پیشرفته و همچنین استفاده از ابزارهایی که ویژگی‌ها و قابلیت‌های آنالیز بیگ دیتا را ارائه می‌دهند برای اجرای کاربردهای مختلف استفاده کرد. این رشته‌ها شامل یادگیری ماشین، مدل‌سازی پیش‌بینی، داده‌کاوی، تجزیه‌وتحلیل‌های آماری، تجزیه‌وتحلیل جریان، متن‌کاوی و بسیاری از موارد دیگر است.

داده‌های مشتری را به‌عنوان یک مثال در نظر بگیرید؛ از جمله کارهایی که می‌توان با استفاده از بیگ دیتا انجام داد شامل موارد زیر است:

تحلیل تطبیقی: معیارهای رفتار مشتری و تعامل با مشتری را بررسی می‌کند تا محصولات، خدمات و برندینگ یک شرکت را با رقبا مقایسه کند.

رصد کردن رسانه‌های اجتماعی: این تجزیه‌وتحلیل کمک می‌کند بفهمیم مردم در رسانه‌های اجتماعی در مورد یک کسب‌وکار یا محصول چه چیزی می‌گویند؛ که می‌تواند به شناسایی مشکلات بالقوه و مخاطبان هدف در کمپین‌های بازاریابی کمک کند.

آنالیز بازاریابی: آنالیز بازاریابی اطلاعاتی را برای ما فراهم می‌کند که می‌تواند برای بهبود کمپین‌های بازاریابی و پروموشن‌های محصولات ، خدمات و ابتکارات تجاری استفاده شوند.

تحلیل احساسات: تمام داده‌هایی را که در مورد مشتریان جمع‌آوری می‌شود می‌توان تجزیه‌وتحلیل کرد تا احساس مشتریان در مورد یک شرکت یا برند، سطح رضایت، مشکلات احتمالی و نحوه بهبود خدمات مشتری مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات