اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
نحوه کار اینترنت اشیا

آشنایی با نحوه کار اینترنت اشیا

نحوه کار اینترنت اشیا چگونه است؟ IOT مخفف کلمۀ Internet of things شامل تمام چیزهایی است که به اینترنت متصل می‌شوند. از تلفن‌های همراه گرفته تا ماشین‌های لباسشویی، هدفون، لامپ‌های هوشمند و… همگی جزئی از اینترنت اشیا هستند. در اینترنت اشیا نیز تمامی چیزهایی که قابلیت متصل شدن به اینترنت را دارند داده‌هایی را ایجاد می‌کنند و بدون دخالت انسان آن‌ها را تغییر داده و با دیگر اشیا به اشتراک می‌گذارند.

به عبارتی دیگر، اینترنت اشیا به مجموعه‌ای از گجت‌های الکترونیکی گفته می‌شود که می‌توانند بدون دخالت انسان داده‌های خود را تولید و تبادل کنند.

در مقاله قبل در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی کامل اینترنت اشیا پرداختیم. در مقاله امروز قصد داریم تا شما را با نحوه کار اینترنت اشیا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با نحوه کار اینترنت اشیا

در این بخش از مقاله قصد داریم نحوه کار اینترنت اشیا را به شما توضیح دهیم. لازم به ذکر است بدانید دستگاه‌هایی که به تکنولوژی IOT مجهز می‌باشند به سنسورهایی تجهیز هستند که از طریق این سنسورها به پلتفرم‌های IOT متصل می‌شوند و یکپارچه کردن اطلاعات دستگاه‌های مختلف را انجام می‌دهند.

نکته بسیار مهم این است که اینترنت اشیا به راحتی می‌تواند اطلاعات مفید و اطلاعات غیر مفید را شناسایی کند. این مسئله باعث می‌شود اطلاعات مفید قبل از وقوع مشکلات احتمالی استفاده شود. در ادامه بهتر است بدانید زمانی که اطلاعات توسط سنسورها دریافت می‌شود این اطلاعات برای ذخیره شدن، دسته‌بندی و آنالیز به سرور‌های اینترنت اشیا منتقل می‌گردد.

مزایای اینترنت اشیا

بعد از آشنایی با نحوه کار اینترنت اشیا می خواهیم به بررسی مزایای آن بپردازیم.

  • دسترسی سریع و کامل به داده ها
  • خودکار سازی همه امور و نیازمند نبودن آن ها به دخالت فیزیکی انسان
  • افزایش بهره وری به واسطه عملکرد های بهتر و صرفه جویی در زمان
  • صرفه جویی کامل در هزینه ها و تقسیم کار ها
  • ارتباط بیشتر در بستر های مناسب تر

موارد گفته شده برخی از مزایای اینترنت اشیاست. با این وجود اینترنت اشیا هم مانند هر فناوری ای معایبی نیز دارد.

معایب اینترنت اشیا

در ادامه مقاله آشنایی با نحوه کار اینترنت اشیا به معرفی معایب اینترنت اشیا می پردازیم.

  • با افزایش تعداد دستگاه‌های متصل و به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتر بین دستگاه‌ها، احتمال سرقت اطلاعات محرمانه توسط هکر نیز افزایش می‌یابد.
  • ممکن است شرکت‌ها در نهایت مجبور به مقابله با تعداد زیادی، شاید میلیون‌ها دستگاه مجهز به اینترنت اشیا شوند. جمع آوری و مدیریت داده‌ها از همه این دستگاه چالش برانگیز خواهد بود.
  • اگر اشکالی در سیستم وجود داشته باشد، احتمالاً همه دستگاه‌های متصل دچار مشکل شوند.
  • از آنجا که هیچ استاندارد بین المللی جامعی برای IoT وجود ندارد، برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف دشوار است.

اینترنت اشیای صنعتی (IIOT) چیست؟

در طول 15 سال گذشته، انقلاب اینترنت بسیاری از صنایع و بخصوص آن‌هایی را که مستقیماً با مشتری در تماس بوده‌اند، یعنی صنایعی مانند رسانه، خرده‌فروشی‌ و خدمات مالی را بازتعریف کرده است. اینترنت اشیای صنعتی دسترسی جهانی اینترنت را با توانایی جدیدی برای کنترل مستقیم دنیای فیزیکی ترکیب می‌کند، از جمله ماشین‌ها، کارخانه‌ها و زیرساخت‌هایی که چشم‌انداز مدرن را تعریف می‌کنند.

نحوه کار اینترنت اشیا
نحوه کار اینترنت اشیا

بااین‌حال، مانند اینترنت در اواخر دهۀ 1990، اینترنت صنعتی در حال‌حاضر در مراحل اولیۀ خود است و باید به بسیاری سؤالات مهم پاسخ دهد، از جمله اینکه چگونه بر صنایع موجود، مدل‌های کسب‌وکار و نیروی کار تأثیر می‌گذارد و رهبران سازمان‌ها و دولت‌ها برای اطمینان از موفقیت بلندمدت آن باید چه اقداماتی انجام دهند.

امنیت اینترنت اشیا

اینترنت اشیا میلیاردها دستگاه را به اینترنت متصل می‌کند و شامل استفاده از میلیاردها نقطه داده است که همه آنها باید ایمن شوند. به دلیل گسترش سطح حمله، امنیت IoT و حریم خصوصی در این بستر به عنوان نگرانی های اصلی مدنظر سازندگان است. در سال ۲۰۱۶، یکی از بدنام‌ترین حملات اینترنت حوزه اشیاء به نام Mirai اتفاق افتاد، مهاجمان توانستند با سوء استفاده از دستگاه‌های متصل به IoT که از امنیت کافی برخوردار نبودند، به شبکه دسترسی پیدا کنند و با انجام حملات DDoS توانستند شبکه را از دسترس خارج کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *