اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

آشنایی با مفهوم نرخ پرش

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟ یکی از مواردی که تاثیر بسزایی بر رتبه سایت دارد، نرخ پرش یا Bounce Rate است. وقتی در حال بهبود سئوی سایت خود هستید؛ یکی از موارد مهمی که میبایست به آن توجه داشته باشید، نرخ پرش از سایت است. شما باید بانس ریت را همواره زیر نظر داشته و در جهت کاهش آن تلاش کنید. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با مفهوم نرخ پرش آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

نرخ پرش سایت در واقع به شما نشان میدهد که چه درصد از کاربرانی که وارد سایت شما شده اند، بدون انجام کار خاصی از سایتتان خارج شده اند. منظور از انجام کار خاص میتواند مثلا وارد شدن به یکی از موارد منو، نوشتن نظر، عضویت در سایت، دانلود فایل، ورود به صفحات دیگر سایت و … باشد. درصورتی که بازدیدکننده وارد شده به سایت شما بدون هیچ تعاملی از سایت خارج شود و بازدید او تنها به یک صفحه محدود شده باشد؛ این کار به عنوان یک Bounce Rate منفی محسوب میگردد.

اگر چه بانس ریت تعریف ساده ای دارد اما اینکه متوجه شوید مفهوم اصلی آن چیست و بتوانید بانس ریت سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید، ممکن است کمی دشوار باشد. پس سعی کنید اطلاعات خود را در این مورد گسترش دهید تا بتوانید به درستی نرخ پرش سایت خود را کاهش دهید بانس ریت میتواند به شما در زمینه یافتن محتوای مطلوب برای کاربران سایتتان نیز کمک کند. و به این ترتیب شما میتوانید محتوای سایت خود را در راستای علاقه کاربرانتان تولید و یا ارتقا دهید. در آخر شما تجربه کاربری سایت شما به طرز چشمگیری بهتر خواهد شد.

نرخ پرش در سئو

همانطور که میدانید اصلی ترین چیزی که موتورهای جستجو به آن اهمیت میدهند تجربه ی کاربر است. بنابراین نرخ پرش در سئو تاثیر زیادی دارد زیرا درصورتی که کاربر تعاملی با سایت شما نداشته باشد؛ موتورهای جستجو تصور میکنند این سایت نتواسته پاسخگوی نیاز کاربر باشد. به این ترتیب ممکن است این سایت با افت رتبه مواجه شود.

بانس ریت پایین در واقع به موتورهای جستجو میفهماند که علاوه بر اینکه سایت برای کاربر مفید بوده است؛ یکی از معبار های اصلی سایت معتبر و خوب را نیز رعایت کرده است. پس این سایت شایستگی جایگاه رتبه های برتر را دارد. سئوکاران حرفه هنگامی که در حال کار بر روی سئوی سایتی هستند؛ همیشه به یاد دارند که نرخ پرش سایت را چک کنند و در صورت بالا بودن، در جهت کاهش آن قدم بردارند.

بطور کلی هرقدر کاربران بیشتر با سایت شما تعامل داشته باشند و در آن کلیک هایی انجام دهند، به معنای جذاب بودن محتوا و سایت شما برای آنان است. این امر Bounce Rate پایین را به همراه دارد که سینگال مثبتی برای موتورهای جستجو است.

میانگین نرخ پرش چیست؟

میانگین نرخ پرش یک بازه 41 الی 51 درصدی است. البته باید بگوییم که با توجه به نوع فعالیت شما این میانگین متفاوت خواهد بود. برای مثال نرخ پرش در سایت های فروشگاهی کم و چیزی حدود 20% – 40% است. اما کاملا در مقابل آن، سایت های تولید محتوا بانس ریت 40% – 60% را تجربه میکنند. پس اگر شما وبلاگ یا سایت تولید محتوا دارید نباید توقع نرخ پرش 30درصدی از سایت خود داشته باشید! زیرا هر نوع سایتی میانگین بانس ریت خود را دارد. و شما میبایست Bounce Rate را با سایت های مشابه سایت خود مقایسه کنید.

نرخ پرش چگونه محاسبه میشود؟

شاید اکنون کنجکاو شده باشید که Bounce Rate چگونه محاسبه میشود. بنابراین ما میخواهیم فرمول محاسبه آن را به شما بیاموزیم. در این محاسبه شما باید تعداد کاربرانی که بدون تعامل با سایت از آن خارج شده اند را بر تعداد کل کاربران وارد شده به سایت تقسیم کنید و در انتها در 100 ضرب کنید. به این ترتیب شما میزان بانس ریت را بدست خواهید آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *