اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
نقش NFT در متاورس

NFT در متاورس

NFT در متاورس چه کاربردی دارد؟ متاورس یک دنیای مجازی است و می‌توان با استفاده از عینک‌های مخصوص هرگونه تعامل مجازی را در آن تجربه کرد. توسعه‌دهندگان متاورس آواتار‌هایی با استایل و شخصیت‌های متفاوت ایجاد کرده‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی کنترل می‌شوند. کاربران می‌توانند از طریق ویدیو‌های تعاملی یا چت کردن با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. این آواتار‌ها با برخورداری از قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته حتی می‌توانند در مورد موضوعات پیچیده نیز بحث کنند و با انسان وارد بحثی طولانی و بدون محدودیت شوند.

پیش از این در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی دنیای متاورس پرداخته بودیم. امروز قصد داریم تا به بررسی نقش NFT در متاورس بپردازیم. با ما همراه باشید.

نقش NFT در متاورس چیست؟

نقش NFT در متاورس بسیار مهم است. NFT مخفف Non Fungible Token به معنای توکن غیر قابل تعویض است و یکی از اجزای جدا نشدنی از دنیای متاورس محسوب می‌شود. NFT و متاورس به سرعت در سرتاسر جهان در حال تکامل هستند و هر دوی این موارد متعلق به یک فناوری هستند. هر دو حوزه دارای پتانسیل تجاری عظیمی بوده و در حال حاضر با سر و صدای زیادشان در رسانه‌ها، توجه مردم و سرتیتر اخبار را به خود معطوف کرده‌اند.

توکن‌های تعویض ناپذیر به معنای مالکیت دارایی‌های دیجیتال در بلاک چین هستند و این دارایی‌های دیجیتال یکی از مهم‌ترین مفاهیم متاورس محسوب می‌شوند. NFT‌ها به مردم کمک می‌کنند تا ضمن اثبات مالکیت بتوانند ارزشی را برای آثار خود ارائه دهند. قبل از اینکه NFT‌ها به فضای متاورسی اضافه شوند، هیچ راهی برای اثبات مالکیت دارایی وجود نداشت.

از این رو، فناوری NFT به طور قابل توجهی برای اثبات مالکیت دیجیتال دارایی واقعی استفاده می‌شود. همچنین چندین دلیل دیگر برای استفاده از NFT‌ها در فضای متاورس وجود دارد:

  • کاربران می‌توانند از طریق NFT به آواتار‌های دیجیتالی دسترسی داشته باشند و هر آواتار؛ توکن آیدی مخصوص به خود را برای اثبات داشتن شخصیت مربوطه دارد.
  • تمامی رویداد‌های پشتیبانی شده توسط Metaverse، مانند رویداد‌های زنده و کنسرت‌های موسیقی، از فناوری بلیط NFT در هنگام صدور بلیط استفاده می‌کنند.
  • در NFT‌ها، قرارداد‌های هوشمند به عنوان واسطه عمل می‌کنند و بلاک چین در جایگاه یک پایگاه داده برای ثبت تراکنش‌ها به عنوان مدرک؛ ایفای نقش می‌کند.

متاورس یک دنیای مجازی است که به مردم اجازه می‌دهد تا تمام کار‌هایی را که می‌توانند در دنیای واقعی انجام دهند، در فضای مجازی هم انجام دهند. این یعنی متاورس می‌تواند به آن‌ها فضای مجازی را همراه با زندگی روزمره و اقتصادی پویا ارائه دهد، بدین شکل که در آن مردم بتوانند کار کنند، به کسب درآمد بپردازند، بازی کنند، سرگرم شوند، فعالیت‌های هنری خود را گسترش دهند، به خرید و فروش مستغلات بپردازند و بسیاری از کار‌های دیگر را انجام دهند.

نقش NFT در متاورس
نقش NFT در متاورس

پلتفرم‌های مبتنی بر Metaverse از رابط کاربری اصلی VR و AR تشکیل شده، که برای برقراری ارتباط و تعامل با یکدیگر در بستر‌های رسانه‌های اجتماعی بسیار کاربردی هستند. کاربران می‌توانند در فضای متاورسی آواتار‌های سه بعدی، پروفایل‌های بازی، آثار هنری دیجیتال و… خود را به شکل NFT ایجاد کنند و از آن‌ها استفاده کنند.

رابطه NFT با متاورس

همانطور که تا اینجا در مقاله نقش NFT در متاورس چیست؟ متوجه شدیم، رابطه NFT با متاورس، ارتباط بسیار تنگاتنگ و قدرتمندی است، چرا که عملکرد NFT‌ها در دنیای متاورس دقیقاً به همان شکلی است که‌ اشیا در دنیای واقعی کار می‌کنند. بنابراین، می‌توان گفت که NFT‌ها، بسته به توکنیزاسیون دارایی (tokenization)، اهمیت زیادی در زنده ماندن متاورس دارند.

NFT‌ها کاربرد‌های مختلفی در Metaverse دارند، از جمله اجازه دادن به مالکیت دارایی برای تقویت بازی‌های بلاک چینی و…. حال خواه مسئله ما تجارت باشد یا بازی، NFT‌های مبتنی بر متاورس برای بهره بردن از مزایای هر دو مورد؛ بسیار ضروری هستند.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *