اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
هوش مصنوعی

آشنایی با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از مفاهیمی است که امروزه در بین عموم مردم در رابطه با آن صحبت های بسیار زیادی می شود. بسیاری از افراد هوش مصنوعی را یکی از تحولات چشمگیر بشر می دانند که در آینده نیز تاثیر آن در زندگی بشر بیشتر دیده خواهد شد. به هر ترتیب امروز قصد داریم تا در وب سایت ایران هاستینگ 24 شما را با AI بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به شبیه‌سازی هوش انسانی با استفاده از برنامه‌نویسی اشاره می‌کند که طی آن یک مدل با قابلیت کشف اطلاعات جدید ساخته می‌شود. امروزه این کدهای نرم‌افزاری به‌طور رایجی در همه چیز از کاربردهای مبتنی بر ابر گرفته تا کاربردهای سازمانی و کاربردهای مصرف کننده و حتی فریمور تعبیه شده در سخت‌افزار استفاده می‌شود.

سال 2022 هوش مصنوعی با ترنسفورمر مولد از پیش آموزش‌دیده به جریان اصلی وارد شد. محبوب ترین برنامه در این زمینه ChatGPT از شرکت OpenAI است. جذابیت فراگیر این برنامه باعث شده است تا در ذهن بسیاری از مصرف کنندگان، ChatGPT مترادف با مفهوم AI یا هوش مصنوعی باشد.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

خوب است بدانید که این فقط بخش کوچکی از روش‌هایی است که امروزه از فناوری AI استفاده می‌شود. ویژگی ایده‌آل هوش مصنوعی توانایی آن در منطقی کردن فرآیند و انجام اقداماتی است که بیش‌ترین شانس را برای دست‌یابی به یک هدف خاص دارد. زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی (ML) است؛ یادگیری ماشین به این مفهوم اشاره دارد که برنامه‌های کامپیوتری می‌توانند به‌طور خودکار از داده‌های جدید بیاموزند و بدون کمک انسان با آن‌ها سازگار شوند.

تکنیک‌های یادگیری عمیق از طریق جذب مقادیر عظیمی از داده‌های ساختارنیافته مانند متن، تصاویر یا ویدیو، این یادگیری خودکار را امکان‌پذیر می‌سازد.

آشنایی با مفهوم AI

وقتی اکثر مردم اصطلاح هوش مصنوعی را می‌شنوند، معمولا اولین چیزی که به ذهن‌شان می‌رسد ربات‌ها هستند. این برداشت ذهنی به فیلم‌ها و رمان‌هایی مربوط است که همیشه ربات‌ها را موجوداتی قدرتمند با توانایی نابود کردن کره زمین و بشر تجسم کرده‌اند.

هوش مصنوعی بر این اصل استوار است که هوش انسانی را می‌توان به‌گونه‌ای تعریف کرد که یک ماشین بتواند به‌راحتی آن را تقلید کند و وظایف را از ساده‌ترین موارد تا موارد پیچیده‌تر انجام دهد. اهداف AI شامل تقلید از فعالیت‌های شناختی انسان است. محققان و توسعه‌دهندگان در این زمینه در تقلید از فعالیت‌هایی مانند یادگیری، استدلال و ادراک که تا حدی بتوان آن‌ها را به‌طور مشخص تعریف کرد، گام‌های شگفت‌انگیزی برداشته‌اند.

برخی بر این باورند که مبتکران ممکن است به‌زودی قادر به توسعه سیستم‌هایی باشند که برای یادگیری یا استدلال هر موضوعی از ظرفیت انسان فراتر باشد. اما برخی دیگر بدبین هستند، زیرا تمام فعالیت‌های شناختی با قضاوت‌های ارزشی همراه است که از تجارب انسانی پیروی می‌کند.

با پیشرفت فناوری، معیارهای قبلی که AI را تعریف می‌کردند، قدیمی می‌شوند. به‌عنوان مثال، ماشین‌هایی که توابع اولیه را محاسبه می‌کنند یا متن را از طریق تشخیص نوری کاراکتر (OCR) تشخیص می‌دهند، دیگر به‌عنوان مفهوم هوش مصنوعی در نظر گرفته نمی‌شوند؛ زیرا این عملکرد اکنون به‌عنوان یک عملکرد ذاتی کامپیوتر، بدیهی تلقی می‌شود.

AI به‌طور مداوم در حال تکامل است تا صنایع زیادی قادر به بهره‌مندی از مزایای آن باشند. منطق در ماشین‌ها با استفاده از یک رویکرد بین‌رشته‌ای مبتنی بر علوم ریاضیات، کامپیوتر، زبان‌شناسی، روان‌شناسی و غیره مدل‌سازی می‌شود. الگوریتم‌ها معمولا نقش بسیار مهمی در ساختار AI ایفا می‌کنند؛ الگوریتم‌های ساده در کاربردهای ساده استفاده می‌شوند و الگوریتم‌های پیچیده‌تر به ایجاد هوش مصنوعی قوی‌ کمک می‌کنند.

سخن پایانی

صحبت در رابطه با هوش مصنوعی بسیار مفصل است. در مقاله امروز تنها قصد داشتیم تا شما را با مفهوم اولیه آن آشنا کنیم. در مقالات بعدی در وب سایت ایران هاستینگ 24 بیشتر در رابطه با AI توضیح خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *