اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
پردازش زبان طبیعی

آشنایی با پردازش زبان طبیعی یا NLP

در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که پردازش زبان طبیعی یا NLP چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد. با پیشرفت فناوری و روش‌های یادگیری عمیق، NLP به طور چشمگیری پیشرفت کرده است و توانایی‌های جدیدی را در حوزه تفسیر و تولید زبان طبیعی توسط کامپیوترها فراهم کرده است. پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) از یادگیری ماشینی برای آشکارسازی ساختار و معنای یک متن استفاده می‌کند. پردازش زبان طبیعی (NLP) یک فناوری یادگیری ماشینی است که به رایانه ها توانایی تفسیر، دستکاری و درک زبان انسان را می دهد.

در ادامه با ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

NLP چیست؟

امروزه سازمان‌ها حجم زیادی از داده‌های صوتی و متنی را از کانال‌های ارتباطی مختلف مانند ایمیل، پیام‌های متنی، اخبار رسانه‌های اجتماعی، ویدئو، صدا و غیره دارند. آن‌ها از نرم‌افزار NLP برای پردازش خودکار این داده‌ها، تجزیه و تحلیل هدف یا احساسات موجود در پیام استفاده می‌کنند و در زمان واقعی به ارتباطات انسانی پاسخ می‌دهند.

سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن‌های پردازش زبان طبیعی، متنی را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعاتی درباره افراد، مکان‌ها و رویدادها از آن استخراج کنند تا تمایل رسانه‌های اجتماعی و مکالمات مشتریان را بهتر درک کنند. در تعریف جامع‌تر می‌توان گفت، پردازش زبان‌های طبیعی عبارت است از استفاده از رایانه برای پردازش زبان گفتاری و زبان نوشتاری می‌باشد تا به‌واسطه آن رایانه‌ها را قادر سازیم، نوشتار تولید شده در ساختار یک زبان طبیعی را تحلیل نموده یا آن را تولید نمایند.

تعریف پردازش زبان طبیعی (NLP)

پردازش زبان طبیعی (NLP)، به عنوان شاخه‌ای از هوش مصنوعی می‌باشد که از یادگیری ماشینی برای پردازش و تفسیر متن و داده‌ها استفاده می‌کند. تشخیص زبان طبیعی و ایجاد زبان طبیعی از انواع پردازش زبان طبیعی می‌باشد. درک زبان طبیعی (Natural Language Understanding)، زیرمجموعه پردازش زبان طبیعی است که برای درک معنای واقعی یک متن استفاده می‌شود. درک زبان طبیعی (NLU) می‌تواند یک متن را دسته‌بندی، بایگانی و تجزیه و تحلیل کند.

NLP
NLP

پردازش زبان طبیعی یک قدم فراتر می‌رود تا تصمیم گیری بر اساس آن معنا را امکان پذیر کند. NLP مدل سازی مبتنی بر قوانین زبان انسانی را با مدل‌های آماری، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق ترکیب می‌کند. این فناوری‌ها در کنار هم، رایانه‌ها را قادر می‌سازند تا زبان انسان را به صورت متن یا داده‌های صوتی پردازش کنند و معنای کامل آن را کاملاً با هدف و احساسات گوینده یا نویسنده «درک» کنند.

کاربردهای پردازش زبان طبیعی NLP

اپلیکیشن‌های پردازش زبان طبیعی برای استخراج درک بیشتر از داده‌های مبتنی بر متن بدون ساختار استفاده می‌شوند و به شما امکان دسترسی به اطلاعات استخراج‌ شده برای ایجاد درک جدیدی از آن داده‌ها را می‌ دهند. نمونه‌های پردازش زبان طبیعی را می‌توان با استفاده از Python ، TensorFlow و PyTorch ساخت و ارائه داد.

تمایل مشتری

از تجزیه و تحلیل اطلاعات برای یافتن و برچسب‌گذاری فیلدها در اسناد و کانال‌ها برای درک بهتر نظرات مشتریان و یافتن درک بهتر درباره محصول و تجربه مشتری استفاده کنید.

درک رسید پرداخت و صورت‌حساب

برای شناسایی ورودی‌های رایج در رسیدهای پرداخت و صورت‌حساب‌ها مانند تاریخ‌ها یا قیمت‌ها برای درک روابط بین درخواست و پرداخت، اطلاعات را استخراج کنید.

تجزیه و تحلیل اسناد

اگر در جواب اینکه یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از پردازش زبان طبیعی یا NLP چیست بخواهیم به موردی اشاره کنیم از تجزیه و تحیل اسناد نام خواهیم برد. از استخراج اطلاعات سفارشی برای شناسایی اطلاعات خاص یک دامنه در اسناد بدون نیاز به صرف زمان یا هزینه برای تجزیه و تحلیل دستی استفاده کنید.

طبقه‌بندی محتوا

اسناد را بر اساس اطلاعات رایج، اطلاعات سفارشی‌شده خاص یک دامنه یا بیش از ۷۰۰ دسته‌بندی کلی، مانند ورزش و سرگرمی، طبقه‌بندی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *