اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
پروتکل چیست؟

پروتکل چیست و چه کاربردی دارد؟

پروتکل چیست؟ پیش از این که به مفهوم پروتکل اینترنت بپردازیم، باید توضیح دهیم که برقراری ارتباط، به فرایند تبادل اطلاعات بین دو یا چند طرف گفته می‌شود. ارتباط، در قالب اشکال مختلفی از جمله گفتار، نوشتار، حرکات، سیگنال‌ها یا نمادها انجام می‌شود. در دنیای دیجیتال، ارتباطات به‌وسیله دستگاه‌هایی نظیر کامپیوترها، گوشی‌های موبایل، روترها، ماهواره‌ها و غیره انجام می‌شود که می‌توانند داده‌ها را ارسال و دریافت کنند. با این حال، برقراری ارتباط به سادگی ارسال و دریافت داده نیست.

چالش‌ها و پیچیدگی‌های زیادی برای حصول اطمینان نسبت به انتقال صحیح داده‌ها، کارآمد بودن روش‌های انتقال آن‌ها و ایمن بودن این روش‌ها وجود دارد. برای غلبه بر این چالش‌ها و ایجاد ارتباط موثر، دستگاه‌ها باید از قوانین و استانداردهای خاصی پیروی کنند که نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر را مشخص می‌کنند. این قوانین و استانداردها پروتکل نامیده می شوند. در این مطلب به بررسی این که پروتکل چیست، نحوه کار پروتکل، و مثال‌هایی برای درک بهتر آن می‌پردازیم.

در ادامه با ما در وب سایت ایران هاستینگ 24 همراه باشید.

پروتکل چیست؟

پروتکل چیست؟ به مجموعه‌ای از قوانین و فرایندهایی که بر ارتباط دو یا چند دستگاه حاکم است، پروتکل گفته می‌شود. پروتکل مشخص می‌کند که دستگاه‌ها چگونه شناسایی می‌شوند، چگونه باید داده‌ها را قالب‌بندی و رمزگذاری کنند، چگونه باید ارتباطات را شروع کنند یا خاتمه دهند، چگونه باید خطاها و تصدیق‌ها را مدیریت کنند، چگونه باید اقدامات خود را همگام‌سازی و هماهنگ کنند و چگونه باید امنیت داده‌ها را فراهم کنند. پروتکل اینترنت یکی از انواع پروتکل‌ها است که می‌توانیم در این رابطه مثال بزنیم. پروتکل‌ها برای حصول اطمینان از هماهنگی، سازگاری و تعامل بین دستگاه‌های مختلف ضروری هستند. آن‌ها همچنین به بهینه‌سازی عملکرد، کارایی و قابل‌اطمینان بودن ارتباطات کمک می‌کنند.

اهمیت پروتکل چیست؟

در ادامه به بررسی و پاسخ به این سوال که در دنیای امروز اهمیت پروتکل چیست و چرا باید از آن‌ها استفاده کنیم می‌پردازیم. پروتکل‌ها برای امکان‌پذیر کردن برقراری ارتباط دیجیتال در حوزه‌ها و برنامه‌های مختلف ضروری هستند. برخی از این حوزه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند.

اینترنت

اینترنت مجموعه‌ای از شبکه‌های جهانی است که میلیاردها دستگاه را در سراسر دنیا به هم متصل می‌کند و بر مجموعه‌ای از پروتکل‌ها متکی است. پروتکل اینترنت نحوه ارتباط دستگاه‌ها را در شبکه‌ها و فناوری‌های مختلف با یکدیگر تعریف می‌کند که برخی از مهم‌ترین‌های آن‌ها عبارت هستند از TCP/IP، HTTP، DNS، SMTP، FTP و … .

وب

وب، سیستمی از اسناد و منابع به‌هم‌پیوسته است که از طریق اینترنت و با استفاده از مرورگرهای وب می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. وب متکی به پروتکل‌هایی است که نحوه درخواست و دریافت صفحات وب از سرورهای وب، نحوه قالب‌‌بندی و نمایش صفحات وب با استفاده از HTML، CSS و JavaScript را تعریف می‌کند. صفحات وب می‌توانند با استفاده از API ها (رابط برنامه نویسی اپلیکیشن) و غیره با یکدیگر تعامل داشته باشند.

ارتباطات بی‌سیم

ارتباط بی‌سیم به معنی انتقال داده با استفاده از امواج الکترومغناطیسی بدون هیچ‌گونه ارتباط فیزیکی بین دستگاه‌ها است. ارتباطات بی‌سیم بر پروتکل‌هایی متکی هستند که نحوه استفاده دستگاه‌ها از فرکانس‌های رادیویی برای ارسال و دریافت داده، جلوگیری از تداخل و برخورد با دستگاه‌های دیگر که از همان باند فرکانسی استفاده می‌کنند، نحوه حفظ توان و پهنای باند و غیره را تعریف می‌کنند. برخی از رایج‌ترین پروتکل‌های ارتباط بی‌سیم Wi-Fi، Bluetooth، NFC، RFID و غیره هستند.

IOT (اینترنت اشیا)

اینترنت اشیا شبکه‌ای از اشیا فیزیکی است که در آن‌ها حسگرها، محرک‌ها و نرم افزارهایی تعبیه شده است که آن‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها را با دستگاه‌ها یا سیستم‌های دیگر از طریق اینترنت جمع‌آوری و با یکدیگر مبادله کنند. اینترنت اشیا بر پروتکل‌هایی متکی است که نحوه شناسایی دستگاه‌ها با استفاده از شناسه‌ها یا آدرس‌های منحصربه‌فرد، نحوه برقراری ارتباط آن‌ها با یکدیگر با استفاده از پروتکل‌های کم مصرف و پهنای باند کم و غیره را مشخص می‌کنند. MQTT، CoAP و LoRaWAN برخی از این پروتکل‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *