پهنای باند چیست؟

1402/07/23
20 بازدید

پهنای باند چیست و چه تفاوتی با سرعت اینترنت دارد؟

پهنای باند چیست؟ bandwidth بیانگر حجم اطلاعات انتقال یافته در واحد زمان (بیت بر ثانیه) است. به همین دلیل پهنای بیشتر باند، نشان از انتقال حجم اطلاعات بیشتر در بازه زمانی مشخص است. در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با پهنای باند بیشتر آشنا کنیم. با ما در مقاله پهنای باند چیست همراه باشید.

پهنای باند چیست؟

با کمک اینترنت می‌توان حجم مشخصی از اطلاعات را فارغ از مسافت به دیگران منتقل کرد. bandwidth بیانگر حجم اطلاعات انتقال یافته در واحد زمان (بیت بر ثانیه) است. به همین دلیل پهنای بیشتر باند، نشان از انتقال حجم اطلاعات بیشتر در بازه زمانی مشخص است. در بسیاری از مواقع به جای bandwidth از سرعت انتقال داده نیز استفاده می­شود و همین امر موجب شده است بسیاری گمان کنند bandwidth همان سرعت اینترنت است. اما این دو با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

به بیان دیگر سرعت اینترنت بیانگر میزان انتقال دیتا در واحد زمان است اما پهنا بیانگر ظرفیت تعریف شده برای آن است. به همین دلیل هرگز پهنای بالای باند نمی تواند با افزایش سرعت اینترنت همراه باشد. به طور مثال افرادی که قصد دارند حجم بالایی از اطلاعات را در بازه زمانی مشخصی آپلود کنند، به bandwidth بیشتری نیاز دارند. اما سرعت انتقال این داده ها به میزان سرعت اینترنت وابسته است.

انواع پهنای باند

در ادامه مقاله پهنای باند چیست می خواهیم به معرفی انواع پهنای باند بپردازیم.

bandwidth دارای انواع مختلفی است که در ادامه به شرح آن‌ها پرداخته می شود.

bandwidth اختصاصی

همانگونه که از نام پهنای باند اختصاصی قابل استنباط است، این نوع تنها به یک شرکت و یا یک کاربر اختصاص دارد. استفاده از bandwidth اختصاصی برای کاربر خود مزایایی همچون سرعت پایدار اینترنت، امنیت بالا و … را به همراه دارد. اما بدون شک هزینه پرداختی برای آن نیز به مراتب بیشتر از نوع اشتراکی آن است.

bandwidth اشتراکی

پهنای باند اشتراکی به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این پهنا با ظرفیت مشخص و تعریف شده ای در بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته می­شود. همین امر موجب شده است که قیمت تمام شده آن پایین باشد. اما در کنار این بهای پایین لازم است به معایبی همچون امنیت پایین، افت سرعت و آسیب پذیری بالای آن نیز اشاره کرد. شرکت هایی که عملکرد آن‌ها به اینترنت وابسته است نمی­توانند گزینه‌ی مناسبی برای این نوع از پهنا باشند.

پهنای باند سایت چیست؟

بعد از دانستن پهنای باند چیست می خواهیم بدانیم که bandwidth سایت چه مفهومی دارد؟

فعالیت تمامی سایت­ها به bandwidth یا میزان ترافیک آنها وابسته است. وقتی یک سایت اطلاعات خود را آپلود می­کند، آن اطلاعات به روی هاست منتقل می­شوند. به میزان اطلاعاتی که در یک بازه زمانی مشخص به روی هاست جابجا می­شود، ترافیک سایت گفته می­شود.

چرا پهنای باند سایت مهم است؟

شرکت­های سرویس دهنده، پهنای باند متفاوتی را در اختیار سایت­ها قرار می­دهند. هر سایتی بنا بر حجم اطلاعاتی که قرار است به هاست منتقل کنند، حق انتخاب ظرفیت­های مختلفی را دارد. حال هر چقدر که ترافیک یک سایت بیشتر باشد، آن سایت قادر به انتقال حجم اطلاعات بیشتری است. بنابراین سایت­های پر مخاطب همچون سایت­های فروشگاهی باید ترافیک بالاتری را تهیه کنند زیرا میزان مراجعه کاربران به آنها زیاد است و آنها مجبورند به صورت روزانه حجم زیادی عکس و مطلب را به روی هاست منتقل کنند. لازم به ذکر است ناکافی بودن ترافیک یک سایت موجب از دسترس خارج شدن آن می­شود و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

زمانی که پهنای باند سایت تمام میشود چه اتفاقی می افتد؟

همانگونه که قبلا نیز گفته شد فعالیت یک سایت در گروی میزان پهنای باند خریداری شده برای آن است. مدیران سایت­ها به خوبی به این واقعیت واقف هستند که توقف حتی یک دقیقه­ای سایت آنها می تواند با عواقب جبران ناپذیر اعتباری و مالی همراه باشد. وقتی ترافیک یک سایت تمام می­شود، سایت از دسترس کاربران خارج می­شود.

به عبارت دیگر کاربران دیگر نمی­توانند خرید خود را تکمیل و یا به مطلب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، پر شدن فضای دیسک سایت روند افزودن مطالب را متوقف می­کند. با این تفاصیل اتمام ترافیک مصادف با توقف فعالیت سایت است. همین امر موجب شده است که بسیاری از مدیران سایت به استفاده از هاست نامحدود روی بیاورند تا به واسطه آن از دغدغه های خود بکاهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات