اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
کاربرد معماری میکروسرویس چیست؟

آشنایی با کاربرد معماری میکروسرویس

کاربرد معماری میکروسرویس بسیار متنوع است. میکروسرویس‌ها که اغلب به‌عنوان معماری Microservice شناخته می‌شود، یک رویکرد معماری است که شامل تقسیم برنامه‌های بزرگ به واحدهای کوچک‌تر است که قادر به عملکرد و برقراری ارتباط به‌صورت مستقل هستند. این رویکرد در پاسخ به محدودیت‌های معماری یکپارچه پدید آمده است. از آنجایی که مونولیت‌ها کانتینرهای بزرگی هستند که همه اجزای نرم‌افزاری یک برنامه را در خود جای می‌دهند، به‌شدت محدود هستند.

مونولیتیک‌ها غیرقابل انعطاف و غیرقابل اعتماد هستند و معمولا بسیار کند توسعه می‌یابند. بااین‌حال، با میکروسرویس‌‌ها، هر واحد به‌طور مستقل قابل استقرار است اما درصورت لزوم می‌تواند با دیگر واحدها ارتباط برقرار کند. توسعه‌دهندگان اکنون می‌توانند مقیاس‌پذیری، سادگی و انعطاف‌پذیری موردنیاز برای ایجاد برنامه‌های نرم‌افزاری بسیار پیچیده را در اختیار داشته باشند.

در مقاله قبل در وب سایت ایران هاستینگ 24 به معرفی میکروسرویس چیست پرداختیم. در مقاله حاضر قصد داریم تا با کاربرد معماری میکروسرویس بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

کاربرد معماری میکروسرویس

اگر بخواهیم به‌زبان ساده بگوییم، معماری میکروسرویس‌ توسعه برنامه را سریع‌تر و کارآمدتر می‌کند. ترکیب قابلیت‌های استقرار چابک با کاربرد انطعاف‌پذیر فناوری‌های مختلف، مدت زمان چرخه توسعه را به‌شدت کاهش می‌دهد. موارد زیر برخی از حیاتی‌ترین کاربرد معماری میکروسرویس هستند.

پردازش داده‌ها

از آنجایی که برنامه‌هایی که برروی معماری میکروسرویس اجرا می‌شوند می‌توانند درخواست‌های هم‌زمان بیش‌تری را انجام دهند، میکروسرویس‌ها نیز قادرند حجم زیادی از اطلاعات را در زمان کم‌تری پردازش کنند. این امکان عملکرد سریع‌تر و کارآمدتر برنامه را فراهم می‌کند.

محتوای رسانه

شرکت‌هایی مانند Netflix و Amazon Prime Video روزانه میلیاردها درخواست API را انجام می‌دهند. خدماتی مانند پلتفرم‌های OTT که محتوای رسانه‌ای انبوه را به کاربران ارائه می‌دهند، از استقرار معماری میکروسرویس‌ها سود خواهند برد. میکروسرویس‌ها تضمین می‌کند که تعداد زیادی از درخواست‌ها برای زیردامنه‌های مختلف در سراسر جهان بدون تاخیر یا خطا پردازش می‌شود.

انتقال وب‌سایت

کاربرد معماری میکروسرویس در انتقال وب سایت نیز نقش دارد. انتقال وب‌سایت شامل تغییر اساسی و توسعه مجدد بخش‌های اصلی یک وب‌سایت مانند دامنه، ساختار، رابط کاربری و سایر موارد است. استفاده از میکروسرویس‌ها به شما کمک می‌کند تا از خرابی‌های جدی در کسب‌وکار جلوگیری کنید و مطمئن شوید که برنامه‌‌ها با انتقال وب‌سایت به بستر جدید بدون هیچ مشکلی اجرا می‌شود.

معاملات و فاکتورها

کاربرد معماری میکروسرویس در فاکتور ها نیز دیده می شود. میکروسرویس‌ها برای برنامه‌هایی که پرداخت‌ها و حجم بالایی از تراکنش‌ها را مدیریت و به‌این‌منظور فاکتورهایی را تولید می‌کنند عالی هستند. عدم موفقیت یک برنامه در پردازش پرداخت‌ها می‌تواند ضررهای زیادی را برای شرکت‌ها ایجاد کند. با کمک میکروسرویس‌ها می‌توان عملکرد تراکنش را بدون تغییر سایر بخش‌های برنامه تقویت کرد.

ابزارهای میکروسرویس

ساخت یک معماری میکروسرویس به ترکیبی از ابزارها و فرایندها برای انجام وظایف اصلی مربوط به ساخت هسته و پشتیبانی از فریم‌ورک کلی نیاز دارد. در این بخش می‌توانید برخی از این ابزارها را مشاهده کنید.

سیستم عامل

ابتدایی‌ترین ابزار مورد نیاز برای ساخت یک برنامه، سیستم عامل (OS) است. این سیستم عامل انعطاف‌پذیری زیادی را در فرایند توسعه و کاربردها در انواع توزیع لینوکس فراهم می‌کند. سیستم عامل یک محیط عمدتا مستقل برای اجرای کدهای برنامه و یک سری گزینه از نظر امنیت، ذخیره‌سازی و شبکه را برای برنامه‌های بزرگ و کوچک ارائه می‌دهد.

زبان‌های برنامه‌نویسی

یکی از مزایای استفاده از معماری میکروسرویس این است که می‌توانید در برنامه‌های مربوط به سرویس‌های مختلف از زبان‌های برنامه‌نویسی متنوعی استفاده کنید. زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف براساس ماهیت میکروسرویس، ابزارهای متفاوتی دارند.

ابزارهای مدیریت و تست API

سرویس‌های مختلف باید هنگام ساخت یک برنامه با استفاده از معماری میکروسرویس با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این کار با استفاده از رابط های برنامه‌نویسی کاربردی یا API انجام می‌شود. برای اینکه APIها به‌طور مطلوب و بهینه کار کنند، باید دائما نظارت، مدیریت و آزمایش شوند و به‌این‌منظور، ابزارهای مدیریت و تست API ضروری هستند.

ابزارهای پیام‌رسانی

ابزارهای پیام‌رسانی به میکروسرویس‌ها اجازه می‌دهد تا هم به‌صورت داخلی و هم خارجی ارتباط برقرار کنند. Rabbit MQ و Apache Kafka نمونه‌هایی از ابزارهای پیام‌رسانی هستند که به‌عنوان بخشی از یک سیستم میکروسرویس به‌کار گرفته شده‌اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *