اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
3 روش نصب گیت روی لینوکس

نصب گیت روی لینوکس

برای نصب گیت روی لینوکس روش های مختلفی وجود دارد. گیت (Git) یک سیستم کنترل ورژن پروژه است که برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و هر کسی که روی پروژه‌های مشترک کار می‌کند یک ابزار ضروری به‌حساب می‌آید. این سیستم به شما اجازه می‌دهد تا همه تغییرات اعمال‌شده برروی پروژه‌ها را ثبت و نگهداری کنید و درصورت نیاز به سوابق تغییرات قبلی دسترسی داشته باشید. نصب Git بر روی لینوکس یک فرایند ساده است. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را انواع روش نصب گیت روی لینوکس آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نصب گیت روی لینوکس

بسته به توزیع لینوکس و ترجیحات شما، روش‌های مختلفی برای نصب گیت روی لینوکس وجود دارد. در اینجا برخی از رایج‌ترین روش‌ها را توضیح می‌دهیم. نصب گیت روی لینوکس با استفاده از پکیج منیجر اگر می‌خواهید Git را خیلی سریع روی سرور مجازی خود راه‌اندازی کنید، اگر یک نسخه پایدار و پرکاربرد را ترجیح می‌دهید، یا اگر به دنبال جدیدترین ویژگی‌های موجود نیستید، گزینه نصب با بسته‌های پیش‌فرض بهترین گزینه برای شماست.

اگر به دنبال آخرین نسخه هستید، باید به بخش نصب از سورس در همین مطلب بروید. اگر از اوبونتو استفاده می‌کنید به احتمال زیاد گیت از قبل در سرور اوبونتو 20.04 شما نصب شده است. با دستور زیر می توانید این مورد را در سرور خود تأیید کنید:

git –version

اگر خروجی مشابه زیر دریافت کردید، Git قبلاً نصب شده است.

Output

git version 2.25.1

بنابراین اگر گیت از قبل روی لینوکس شما نصب شده است، می‌توانید مستقیم به سراغ پیکربندی Git بروید. با این حال، اگر خروجی شماره نسخه Git را دریافت نکردید، می‌توانید آن را با دستور apt پکیج منیجر پیش‌فرض نصب کنید. ابتدا از ابزارهای پکیج منیجر برای به روز رسانی فهرست پکیج لوکال خود استفاده کنید.

با تکمیل به‌روزرسانی، می‌توانید Git را نصب کنید:

sudo apt install git

اگر از توزیع لینوکس دیگری استفاده می‌کنید، باید از پکیج منیجر همان توزیع استفاده کنید. به‌عنوان مثال، در توزیع فدورا از دستور زیر استفاده کنید:

sudo dnf install git

می توانید با اجرای دستور زیر و بررسی اینکه خروجی مربوطه را دریافت کرده‌اید یا خیر، تأیید کنید که Git را به درستی نصب کرده‌اید.

git –version

Output

git version 2.25.1

با نصب موفقیت آمیز Git، اکنون می‌توانید به سراغ پیکر بندی آن بروید. در صورتی که نصخه جدیدتری از گیت را نیاز دارید به بخش بعدی آموزش بروید.

نصب و کامپایل از سورس اصلی

اگر به دنبال روشی انعطاف‌پذیرتر برای نصب گیت روی لینوکس هستید، می‌توانید نرم‌افزار را از سورس اصلی کامپایل کنید که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. این کار بیشتر طول می‌کشد و فرایند آن از طریق پکیج منیجر انجام نمی‌شود، اما به شما امکان می‌دهد آخرین نسخه گیت را دانلود کنید و در صورت تمایل به سفارشی‌سازی، کنترل بیش‌تری بر روی گزینه‌هایی که قصد اضافه کردن آن‌ها را داریم به شما می‌دهد. نسخه Git که در حال حاضر روی سرور نصب شده است را تأیید کنید:

git –version

اگر Git از پیش روی لینوکس یا سرور مجازی لینوکس شما نصب شده باشد، خروجی مشابه زیر دریافت خواهید کرد:

Output

git version 2.25.1

پیش از شروع، باید نرم افزاری را که Git به آن وابسته است نصب کنید. همه این موارد در مخازن پیش‌فرض موجود است، بنابراین می‌توانیم فهرست پکیج محلی خود را به روز کنیم و سپس بسته‌های مربوطه را نصب کنیم.

sudo apt update

sudo apt install libz-dev libssl-dev libcurl4-gnutls-dev libexpat1-dev gettext cmake gcc

پس از اینکه موارد و dependencyهای لازم را نصب کردید، یک دایرکتوری موقت ایجاد کنید و به آن بروید. در این مرحله است که باید Git tarball را از طریق دستورات زیر دانلود کنید.

mkdir tmp

cd /tmp

از وب‌سایت پروژه Git، می‌توانیم به فهرست tarball موجود در https://mirrors.edge.kernel.org/pub/software/scm/git/ برویم و نسخه مورد نظر خود را دانلود کنیم. در زمان نوشتن این مطلب، آخرین نسخه 2.42.1 است.

curl -o git.tar.gz https://mirrors.edge.kernel.org/pub/software/scm/git/git-2.42.1.tar.gz

فایل فشرده tarball را unpack کنید.

tar -zxf git.tar.gz

سپس، به دایرکتوری جدید Git بروید:

cd git-*

اکنون می توانید پکیج را ایجاد کنید و با تایپ این دو دستور آن را نصب کنید:

make prefix=/usr/local all

sudo make prefix=/usr/local install

اکنون، فرآیند shell را جایگزین کنید تا نسخه Git که به تازگی نصب کرده‌ایم استفاده شود:

exec bash

با تکمیل این فرایند، می‌توانید با بررسی نسخه گیت مطمئن شوید که نصب گیت روی لینوکس با موفقیت انجام شده است.

git –version

Output

git version 2.42.1

نکته مهمی که باید به‌خاطر داشته باشید این است که برای استفاده از گیت لب بهتر است از یک سرور گیت شخصی استفاده کنید. با خرید یک سرور مجازی لینوکس می‌توانید به‌راحتی به این سیستم کنترل ورژن متن باز متصل شوید و از امکانات آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *