ChatGPT چیست؟

1402/07/07
16 بازدید

ChatGPT چیست و چه کاربردی دارد؟

ChatGPT چیست؟ شاید اگر این سوال را یکی دو سال پیش می پرسیدیم بسیاری از افراد پاسخی به آن نمی دادند. با این وجود با اتفاقات سال گذشته استفاده از ChatGPT به شدت در بین مردم رواج پیدا کرده است و بسیاری از مردم با این ابزار فوق العاده هوش مصنوعی آشنا هستند. در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا یک پاسخ کامل به سوال ChatGPT چیست برای کسانی که هنوز با این فناوری آشنایی ندارند ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT در واقع یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط OpenAI توسعه داده شده است. در واقع، می‌توان آن را یک مدل هوش مصنوعی در نظر گرفت که از یک شبکه عصبی برای پردازش پرسش‌های زبان طبیعی و ارائه پاسخ به آن‌ها استفاده می‌کند. اما پایه و اساس ChatGPT چیست؟ این هوش مصنوعی، بر پایه معماری Generative Pre-trained Transformer (به طور اختصاری، GPT) بنا شده که اولین بار توسط OpenAI در سال ۲۰۱۸ معرفی شد.

ChatGPT یک مدل هوش مصنوعی توسعه یافته توسط OpenAI است که برای برنامه‌های مکالمه محور هوش مصنوعی طراحی شده است. این ابزار، از یک شبکه عصبی برای تشخیص سوالات زبان طبیعی و ارائه پاسخ برای آن‌ها استفاده می‌کند. چت جی پی تی، بر اساس معماری GPT توسعه داده شده. این معماری، نوعی شبکه عصبی ترانسفورماتور محسوب می‌شود که مقادیر عظیمی از داده‌های متنی به آن آموزش داده شده. این آموزش، شامل یادگیری مجموعه بزرگی از داده‌های متنی برای پیش‌بینی کلمه بعدی بر اساس کلمات قبلی می‌شود. به همین ترتیب، مدل یادگیری آن شکل گرفته و به تکامل می‌رسد.

ChatGPT چیست؟
ChatGPT چیست؟

این فرآیند، به مدل هوش مصنوعی اجازه می‌دهد تا الگوهای زبان را بیاموزد و پاسخ‌هایی طبیعی شبیه انسان به پرسش‌های زبان طبیعی بدهد. مجموعه بزرگی از داده‌های مکالمه به ChatGPT آموزش داده شده که به آن اجازه می‌دهد تا پاسخ‌هایی روان‌تر و طبیعی‌تر نسبت به سایر مدل‌های هوش مصنوعی تولید کند. اما کاربرد ChatGPT چیست؟ برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی نظیر چت جی پی تی، می‌توانند در طیف بسیار گسترده‌ای از برنامه‌ها برای مقاصد مختلف نظیر خدمات مشتری، دستیارهای مجازی، چت بات‌ها و… مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه، بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

ChatGPT چگونه کار می‌کند؟

در ادامه مقاله ChatGPT چیست می خواهیم شما را با نحوه کار آن اشنا کنیم. ChatGPT سوالات زبان طبیعی را پردازش کرده، و سپس بر اساس داده‌هایی که به آن آموزش داده شده، به آن‌ها پاسخ می‌دهد. مجموعه بسیار بزرگی از داده‌های متنی از قبیل مقالات خبری، کتاب‌ها و محتوای اینترنتی به این مدل هوش مصنوعی آموزش داده شده که برای یادگیری الگوهای زبان از آن‌ها استفاده می‌کند.

زمانی که کاربران از چت جی پی تی سوال می‌پرسند، آن را تجزیه و تحلیل می‌کند و بر اساس داده‌هایی که به آن آموزش داده شده، به این سوال پاسخ می‌دهد. این پاسخ، بر اساس فرایندی به اسم Autoregression ایجاد می‌شود که به معنی پیش‌بینی کلمه بعدی در یک دنباله، بر اساس کلمات قبلی است. فرایند Autoregression شامل دو مرحله است:

رمزگذاری

سوال ورودی، ابتدا با استفاده از فرآیندی به نام توکنیزاسیون (Tokenization) به صورت دنباله‌ای از اعداد کدگذاری می‌شود. اما توکنیزاسیون در ChatGPT چیست؟ این فرایند، شامل شکستن سوالات ورودی به کلمات یا نشانه‌های جداگانه است. بعد از آن، یک مقدار عددی منحصر به فرد به هر نشانه اختصاص پیدا می‌کند. در نهایت، توالی کدگذاری شده، وارد مدل می‌شود.

رمزگشایی

در مرحله‌ی دوم، مدل با پیش‌بینی کلمه بعدی در یک دنباله بر اساس کلمات قبلی، یک پاسخ ارائه می‌دهد. این فرآیند تا زمانی که طول پاسخ به میزان مورد نظر برسد، تکرار می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، ChatGPT از معماری ترانسفورماتور استفاده می‌کند، که نوعی شبکه عصبی است که برای امور مرتبط با پردازش زبان طبیعی مناسب است. این معماری، به مدل اجازه می‌دهد که دنباله‌های متنی طولانی را پردازش کند که می‌تواند برای کارهایی مانند ترجمه زبان و یا خلاصه سازی متن بسیار کاربردی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات