اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

[email protected]

حساب کاربری
DevOps چیست؟

DevOps چیست و چه کاربردی دارد؟

DevOps چیست؟ در واقع دوآپس به مدیریت یک جریان ساده بین تیم‌ها اشاره دارد که در نهایت منجر به سرعت بخشیدن به پروسه و کارایی بالاتر و موفقیت در توسعه نرم‌افزار می‌شود. در مقاله حاضر در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با این مفهوم بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

DevOps چیست؟

برای پاسخ به سوال DevOps چیست، ابتدا نیاز است که شما را اندکی با بخش‌های گوناگون شرکت‌های توسعه نرم‌افزار و سیر تحول آن‌ها آشنا کنیم. همانطور که می‌دانید، سازندگان نرم‌افزار دائما در تلاش هستند تا آپشن‌های جدیدی را به محصول خود بیفزایند و ضمن رفع باگ‌های آن، محیط نرم‌افزار را حرفه‌ای تر کنند. در ابتدا بخش توسعه نرم‌افزار شامل دو قسمت مختلف می‌شد که عبارت بود از:

تیم توسعه یا Development: این تیم، سیستم را از ابتدا طراحی کرده و آن را می‌ساخت و تغییرات مختلف را بر روی آن اعمال می‌کرد.

تیم عملیات یا Operation: این تیم وظیفه آزمایش کردن محصول توسعه داده شده توسط تیم Development را بر عهده داشت و باید بازخوردهای لازم را برای انجام اصلاحات ضروری به این بخش ارائه می‌داد. با کمی تأمل می‌توان متوجه شد که در این فرآیند، تیم توسعه معمولا در حین کار کردن تیم عملیات هیچ کار خاصی برای انجام نداشت و این رفت و برگشت‌های متعدد می‌توانست فرآیند توسعه نرم‌افزار را بسیار طولانی کند. در برخی موارد نیز تیم توسعه مشغول کار کردن روی پروژه بعدی می‌شد در حالی که تیم عملیات همچنان بر روی کد قبلی کار می‌کرد. این موضوع باعث می‌شد که تدوین کد نهایی، هفته‌ها به تعویق بیفتد.

دوآپس DevOps مفهومی بود که برای حل این مشکل ارائه شد. در واقع این مفهوم به مدیریت یک جریان ساده بین تیم‌ها اشاره دارد که در نهایت منجر به سرعت بخشیدن به پروسه و کارایی بالاتر و موفقیت در توسعه نرم‌افزار می‌شود.

به چه کسی مهندس DevOps می‌گویند؟

در ادامه مقاله DevOps چیست می خواهیم بدانیم که به چه کسی مهندس دوآپس گفته می شود. دوآپس DevOps از ترکیب دو واژه‌ی Development و Operation تشکیل شده که با کمی دقت در معنانی آنها شرح وظایف مهندس دواپس نیز مشخص می شود. مهندس دواپس فردی است که در تیم توسعه نرم‌افزار و محصول مشغول به فعالیت است. این فعالیت می‌تواند طیف گسترده‌ای را در بر بگیرد؛ اما کدام جایگاه‌های شغلی مختص این افراد هستند؟

باید بگوییم که امروزه سمت کارشناس DevOps به عنوان یکی از پردرآمدترین مشاغل در حوزه فناوری اطلاعات شناخته می‌شود. مهندس DevOps وظیفه مدیریت زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در نرم‌افزارهای مورد نظر را بر عهده دارد. این فرد باید به تسهیل ارتباط بین دو بخش عملیات و توسعه نرم‌افزار کمک کند تا در نهایت منجر به پیشرفت پروژه با سرعت بیشتر شود. از جمله مهمترین مهارت‌هایی که نیاز است یک مهندس DevOps داشته باشد، می‌توان به آشنایی با انواع توزیع لینوکس، آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی، شناخت انواع سرور اختصاصی و مجازی، نحوه کانفیگ سرور و … اشاره کرد.

نحوه کار DevOps چگونه است؟

در ادامه مقاله DevOps چیست می خواهیم شما را با نحوه کار آن آشنا کنیم. با توجه به توضیحاتی که داده شد، اگر بخواهیم یک پاسخ کوتاه به سوال DevOps چیست بدهیم باید بگوییم که دواپس به عنوان یک فرهنگ در IT شناخته می‌شود. منظورمان از این جمله این است که دواپس یک طرز فکر جدید است که باید در ذهن اعضای تیم‌های توسعه‌دهنده شکل بگیرد. امروزه شاهد وجود یک رویکرد جدید در شرکت‌های طراحی و توسعه نرم‌افزار هستیم.

این تغییر در نحوه توسعه نرم‌افزار توانسته است بسیاری از خواسته‌های مشتریان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم نماید. در واقع در گذشته، بین دو تیم توسعه‌دهنده و عملیاتی جدایی زیادی وجود داشت. این امر سبب می‌شد تا در هنگام تحویل پروژه، تاخیر وجود داشته باشد؛ اما امروزه با ادغام این دو تیم با رویکرد DevOps، این مشکل حل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *