اطلاعات تماس

اهواز - کیانپارس - خیابان ۳ شرقی - ساختمان محمد - طبقه دوم - واحد ۶

061-91010061

sales@irhosting24.com

حساب کاربری
FaaS

FaaS چیست و چه کاربردی دارد؟

FaaS چیست؟ Function as a Service یک مدل رایانش ابری است که به شکل سرویس ارائه می‌شود و به برنامه‌نویسان امکان می‌دهد کدهای مستقل و قابل استفاده را به عنوان توابع به صورت محدود و زمان بندی شده، بر روی یک پلتفرم رایانشی اجرا کنند. میزبانی یک برنامه نرم افزاری در اینترنت معمولاً نیاز به خرید سرور مجازی یا فیزیکی و مدیریت یک سیستم عامل و فرآیندهای میزبانی وب سرور دارد. با استفاده از FaaS، سخت افزار فیزیکی، سیستم عامل ماشین مجازی و مدیریت نرم افزار وب سرور همگی به طور خودکار توسط ارائه دهنده خدمات ابری مدیریت می‌شوند.

در مقاله حاضر قصد داریم تا در وب سایت ایران هاستینگ 24 شما را با مفهوم Faas و نحوه کارکرد آن اشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه کار کرد Faas چگونه است؟

Function as a Service مبتنی بر معماری کانتینر است و برای هر تابع کانتینری جداگانه ایجاد می‌شود. هر بار که درخواستی برای اجرای تابع ارسال می‌شود، پلتفرم رایانشی کانتینر مربوطه را می‌سازد و تابع را در آن اجرا می‌کند. این مدل نسبت به روش‌های تقلیدی اجرای برنامه، مزایایی مانند سرعت بالا، هزینه کمتر، قابلیت مقیاس‌پذیری بالا و قابلیت استفاده آسان برای برنامه‌نویسان را فراهم می‌کند. برنامه‌نویسان با استفاده از FaaS، دیگر نیازی به نگرانی درباره سرورها، شبکه و مدیریت زیرساخت‌های موردنیاز اجرای برنامه خود ندارند و می‌توانند به صورت تمرکز شده بر روی توسعه کدهایی که نیاز دارند، فعالیت کنند.

FaaS
FaaS

برنامه‌های اولیه معمولاً با استفاده از معماری یکپارچه نوشته می‌شدند. به این معنی که برنامه به صورت یک اجرای واحد طراحی شده بود و باید به یکباره راه اندازی می‌شد. با گذشت زمان، توسعه دهندگان به طور فزاینده‌ای به استفاده از میکروسرویس‌ها روی آورده‌اند. میکروسرویس‌ مجموعه‌ای از ماژول‌ها هستند که به طور مستقل قابل گسترش می‌باشند.

یک تابع در اصل یک میکروسرویس است که تنها می‌تواند یک عمل را در پاسخ به یک رویداد انجام دهد. با استفاده از Function as a Service، هنگامی که یک تابع راه اندازی می‌شود، ارائه دهنده سرور را به چرخش در می‌آورد. توسعه دهندگانی که از FaaS استفاده می‌کنند به پلتفرمی دسترسی دارند که به آنها امکان می‌دهد کد برنامه‌های خود را اجرا کنند. به منظور استفاده از Function as a Service به بهترین شکل ممکن، توسعه دهندگان باید اطمینان حاصل کنند که هر تابع فقط یک عمل را انجام می‌دهد.

Faas چه کاربردی برای توسعه دهدگان دارد؟

FaaS به توسعه دهندگان امکان می‌دهد در واکنش به رویدادها، بدون مدیریت سرور، اپلیکیشن‌های تحت وب را اجرا کنند. به عنوان مثال، آپلود یک فایل می‌تواند باعث ایجاد کد سفارشی شود و فایل را به فرمت‌های مختلف تبدیل می‌کند. زیرساخت Function as a Service معمولاً بر حسب تقاضا توسط ارائه‌دهنده خدمات از طریق یک مدل اجرای رویداد محور، اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین در مواقعی که به آن نیاز دارید، وجود دارد اما نیازی نیست مانند PaaS هیچ فرآیند سروری به طور مداوم در پس زمینه در حال اجرا باشد.

راه‌حل‌های مدرن PaaS قابلیت‌های سرورلس را به عنوان بخشی از گردش‌های کاری رایج ارائه می‌دهند که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای استقرار برنامه‌ها استفاده کنند و خطوط بین PaaS و FaaS را محو کنند. در واقع، تمامی برنامه‌ها از ترکیبی از توابع، میکروسرویس‌ها و خدمات طولانی مدت تشکیل خواهند شد.

مزایای استفاده از Faas

استفاده از Function as a Service مزایای بسیاری دارد. دلایلی که ممکن است استفاده از FaaS را برای برنامه‌های خود انتخاب کنید، عبارتند از:

توانایی تمرکز بر روی کد به جای زیرساخت

می‌توانید از FaaS برای پارتیشن بندی یک سرور به وظایفی استفاده کنید که می‌توانند به صورت خودکار و مستقل گسترش یابند. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان می‌توانند برروی برنامه‌نویسی تمرکز کنند و زمان عرضه به بازار را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این امر می‌تواند برای یک شرکت نوپا بسیار مفید باشد.

مقیاس پذیری

FaaS ذاتاً مقیاس پذیر است، به همین خاطر توسعه دهندگان نیازی به نگرانی در مورد ایجاد موارد احتمالی برای ترافیک زیاد یا استفاده سنگین ندارند. با استفاده از مدل Function as a Service، می‌توانید به طور خودکار برنامه خود را مقیاس کنید و منابع لازم را بر اساس اوج فعالیت برنامه اختصاص دهید.

کارایی

با استفاده از FaaS، می‌توانید به سرعت و به طور لحظه‌ای بروزرسانی‌ها و اصلاحات را اعمال کنید. این سرویس به شما امکان می‌دهد که تغییرات را بلافاصله اعمال کنید و به تیم خود امکان توسعه به روزرسانی‌های مداوم و دسترسی به قابلیت‌ها را ارائه دهید.

کاهش هزینه

با استفاد از FaaS، شما زمانی هزینه پرداخت می‌کنید که عملی رخ دهد. بنابراین، این سرویس برای باره‌های کاری پویا یا وظایف برنامه ریزی شده مقرون به صرفه است و هرگز برای منابع غیرفعال هزینه کسر نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *