XML چیست؟

1402/06/21
13 بازدید

XML چیست؟ آشنایی با کاربرد های آن

XML چیست؟ XML یا Extensible Markup Language یکی از زبان های نشانه گذاری است، که به منظور نگهداری و انتقال داده ها در پلتفرم های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، و عملکردی شبیه به JSON دارد. در مقاله امروز در وب سایت ایران هاستینگ 24 قصد داریم تا شما را با مفهوم XML آشنا کنیم و پاسخی برای سوال XML چیست؟ به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

XML چیست؟

XML یکی از زبان های نشانه گذاری است. زبان نشانه گذاری مجموعه ای از کدها یا برچسب ها است که متن را در یک سند دیجیتالی توصیف می کند. معروف ترین زبان نشانه گذاری زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) است که برای قالب بندی صفحات وب استفاده می شود. یکی از تفاوت های زبان نشانه گذاری با سایر زبان ها این است که چنین زبان هایی برای خواندن راحت هم توسط دستگاه و هم توسط انسان ها طراحی شده اند.

مزایای XML نسبت به HTML

بعد از ارائه پاسخ XML چیست؟ می خواهیم به بررسی مزایای آن بپردازیم. در حالی که HTML به برنامه مرورگر می گوید که یک سند چگونه باید به نظر برسد، XML آنچه را که در سند است توصیف می کند. به عبارت دیگر، XML به نحوه سازماندهی اطلاعات مربوط می شود، نه نحوه نمایش آنها. کد های زبان XML از پیش تعریف شده نمی باشند، بنابراین برنامه نویس می تواند، بسته به نیاز خود، کد های مورد نیاز را بنویسد.

XML چیست؟
XML چیست؟

HTML یا Hypertext Markup Language به منظور ایجاد صفحات وب و نمایش در مرورگر ها طراحی شده است. تگ ها در این زبان از پیش تعریف شده هستند، و برنامه نویس از همان کدها استفاده می کند. این در حالی است، که در زبان xml هیچ کد از پیش تعریف شده ای وجود ندارد.

انعطاف پذیری XML مزایای زیادی به همراه دارد. که به شما امکان می دهد داده ها را بین پایگاه های داده شرکتی و وب سایت ها بدون از دست دادن اطلاعات مهم انتقال دهید. به شما امکان می‌دهد به‌جای نمایش یک صفحه برای همه کاربران، به‌طور خودکار نمایش داده‌ها را سفارشی کنید.

تاریخچه XML

در ادامه مقاله XML چیست؟ می خواهیم به بررسی تاریخچه آن بپردازیم. اين زبان يك زبان نشانه‌گذاري جديد است كه توسط كنسرسيوم وب در سال 1997 براي غلبه بر محدوديتهاي زبان HTML بوجود آمده است. كنسرسيوم وب سازماني است كه مسئول نگهداري استاندارهاي موجود در زمينه وب مي‌باشد كه از مهمترين اين استاندارها مي‌توان به HTML اشاره كرد.

XML زير مجموعه ساده شده‌اي از زبان SGML مي‌باشد. SGML يك زبان عمومي و پيچيده براي نشانه‌گذاري داده‌هاست كه در دهه 80 بوجود آمد و پدر زبانهاي نشانه‌گذاري محسوب مي‌شود. قابليتهاي زياد اين زبان آن را بيش از اندازه پيچيده كرده است بطوري كه كنسرسيوم وب آن را بعنوان جانشين HTML مناسب ندانسته و تصميم گرفت زير مجموعه ساده شده‌اي از آن را با نام XML جانشين HTML كند.

اگر با زبان نشانه‌گذاری HTML که از آن بیشتر در وب استفاده می‌شود آشنا باشید، قطعا درک XML ساده‌تر خواهد بود. اما برخلاف HTML، در XML کلیدواژه‌ها و یا به‌عبارتی، دستورات از قبل تعیین‌شده‌ای وجود ندارد که این نکته را باید در نظر بگیرید.

XML را می توان یک زبان برنامه نویسی به شمار آورد؟

XML یک زبان برنامه نویسی نیست. با این حال، به عنوان یک زبان نشانه گذاری، برای حاشیه نویسی داده ها با استفاده از برچسب ها استفاده می شود که آن داده ها را تفسیر می کنند. زبان‌های برنامه‌نویسی شامل دستورالعمل‌هایی برای پیاده‌سازی الگوریتم‌ها هستند، در حالی که زبان‌های نشانه‌گذاری برای قالب‌بندی داده‌ها برای پردازش توسط برنامه‌هایی که الگوریتم‌هایی را اجرا می‌کنند که داده‌های علامت‌گذاری‌شده را تفسیر می‌کنند، استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات